انواع پارچه را بهتر بشناسیم

انواع پارچه

انواع پارچه را بهتر بشناسیم چون انتخاب جنس پارچه یکی از موارد اصلی برای خرید یک لباس مناسب است. این موضوع در خرید لباس نوزاد یا بچه گانه به دلیل پوست حساس آن ها، اهمیتی دوچندان پیدا می کند. در این مقاله سعی می کنیم جنس های مختلف پارچه ها یا به عبارتی انواع پارچه را بررسی کنیم.

برترین ها

پارچه ای محبوب به نام کتان

کتان-انواع پارچه

کتان یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین پارچه ها در صنعت تولید لباس مردانه و زنانه می باشد. این پارچه از ساقه گیاه کتان (یا فلکس) درست شده است. این پارچه به دلیل قیمت مناسب، شستشوی ساده و راحت، طرفدارن زیادی در لباس مردانه و زنانه دارد.

از معایب پارچه کتان این است که در طول زمان کم کم شکل اولیه خود را از دست می دهد و همچنین در صورت وجود رطوبت، الیاف پارچه کتان در مدت زمان کمتری خراب می شوند. این پارچه در چندین نوع و ضخامت استفاده می شود.

دنیم(جین) در صنعت مد

جین-انواع پارچه

امروزه شلوار جین به یکی از اصلی ترین و شناخته شده ترین پارچه ها در صنعت مد تبدیل شده است. این پارچه ابتدا در فرانسه تولید می شد، سپس در دوران تب طلا(gold rush) در امریکا به پوشش اصلی لباس مردانه بین طبقه کارگر و معدنچیان تبدیل شد.

دنیم یا جین به مرور در تاریخ ۱۸۵۰ کم کم وارد فرهنگ روزمره مردم این کشور شد سپس در سال ۱۹۵۰ جوانان و نوجوانان نیز به این پارچه روی آوردند که در نهایت به بخشی از مد مردان و زنان تبدیل شد.

پارچه دنیم یا جین نیز از الیاف کتان(بعضا ترکیب کتان و پشم) که به صورت مورب در هم تنیده شده اند، بافته می شود. الیاف این پارچه بسیار سفت و مستحکم است و دوام بسیار بالایی دارد. از جین برای تولید شلوار، پیراهن، کت و غیره استفاده می شود.

فلانل و لباس های زمستانی

فلانل-انواع پارچه

فلانل یک پارچه نرم و کم وزن می باشد. این پارچه اغلب از پشم، پنبه و یا الیاف مصنوعی ساخته می شود و با پشم خالص تفاوت دارد.

این پارچه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ماهیت گرم آن بیشتر در تولید لباس های زمستانه مردانه و زنانه کاربرد دارد. همچنین در تولید اکسسوری و محلفه از این نوع پارچه بسیار استفاده می شود.

این پارچه در دهه‌۹۰ میلادی بین مردم جهان محبوبیت پیدا کرد. این پارچه به دلیل شباهت ظاهری معمولا با تارتان اشتباه گرفته می شود.

تارتان نوعی پارچه با خط های عمودی است که بخشی از لباس و فرهنگ مردم اسکاتلند است که با آن دامن کلیت را تولید می کنند و جزء پوشاک مردانه و زنانه هم محسوب می شود.

لینِن و قدرت جذب آب

لینن-انواع پارچه

لینن نیز نوعی از الیاف گیاه فلکس یا همان کتان است. این نوع پارچه استحکام بیشتر و وزن کمتری نسبت به پارچه های رایج کتان دارد.

همچنین قدرت جذب آب آن بالاتر است. مشکل اصلی آن نسبت به پارچه های کتان، چروک شدن زیاد این نوع پارچه است. شستشوی این پارچه نیاز به دقت بیشتری دارد.

این پارچه کاربرد کمتری در صنعت پوشاک مردانه و زنانه دارد و بیشتر در تولید محصولاتی مانند پیش بند، کیف، حوله، دستمال، ملحفه، رومیزی و محصولاتی از این دسته کاربرد دارد.

نایلون

نایلون-انواع پارچه

نایلون یکی از انواع پارچه پرکاربرد در زندگی بشر به شمار می رود. در ابتدا به عنوان یک جایگزین مصنوعی برای ابریشم اختراع شد. از نایلون ابتدا برای ساخت برس مسواک و جوراب زنانه استفاده می شد سپس در جنگ جهانی دوم برای تولید چتر نجات از نایلون استفاده شد.

دلیل استفاده از نایلون در لباس مردانه یا زنانه قیمت مناسب، استحکام زیاد و قابلیت شستشوی بالای این نوع الیاف می باشد.

پلی استر و دوام بالای آن

پلی استر-انواع پارچه

یکی از راحت ترین الیاف ساخته شده توسط بشر پلی استر می باشد. دلیل محبوبیت پلی استر دوام بالای الیاف آن می باشد که برای استفاده در لباس مردانه و زنانه مناسب است.

الیاف پلی استر نیاز به مراقبت و شستشوی خاصی ندارند، آب نمی روند و همچنین رنگ را بسیار خوب نگه می دارند. ولی مشکلی که در این نوع پارچه با آن روبه رو می شوید این است که هوا در بین الیاف پارچه از گردش مناسبی برخوردار نیست.

این پارچه در سال ۱۹۴۱ توسط دو شیمی دان طراحی شد، اما محبوبیت اصلی آن در دهه‌ی ۱۹۷۰ بود. پلی استر در آن زمان به این صورت تبلیغ می شد:« الیافی شگفت انگیز که ۶۸ روز مداوم بدون نیاز به اتو کردن و بدون هیچ مشکلی می توانید آن را بپوشید.

ابریشم و چین باستان

ابریشم-انواع پارچه

ابریشم از زمان چین باستان برای لباس مردانه و زنانه مورد استفاده قرار گرفته است. این پارچه از پیله کرم ابریشم درست می شود و یکی از دلایل محبوبیت این پارچه، وزن بسیار سبک و نرمی فوق العاده آن است. این ویژگی این پارچه را برای تولید لباس مردانه و زنانه فوق العاده می کند.

اسپندکس و قابلیت کشسانی

اسپاندکس-انواع پارچه

اسپندکس یا لیکرا نوعی پارچه ترکیبی است که قابلیت کشسانی بالایی دارد. امروزه این پارچه بیشتر در تولید لباس های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل نازک بودن و چسب بودن لیکرا، این نوع پارچه جزء الیافی می باشد که کاربرد چندانی در تولید لباس های روزمره مردانه ندارد.

ریون یا ابریشم مصنوعی

ریون یا ابریشم مصنوعی-انواع پارچه

ریون یا ابریشم مصنوعی نوعی پارچه است که از الیاف سلولوزی ساخته شده است، همچنین ریون یکی از پرطرفدار ترین نوع از بین پارچه های مصنوعی می باشد. از ریون برای تولید لباس مردانه، زنانه، پرده، رومیزی و حتی لاستیک ماشین استفاده می شود. ریون تا حدودی از پارچه کتان سنگین تر است.

پشم

پشم-انواع پارچه

پشم از موی گوسفند و بز تهیه می شود. این نوع پارچه بسیار گرم می باشد و معمولا ضخامت زیادی دارد. از پشم می توان برای تولید انواع لباس مردانه و زنانه استفاده کرد.

اما مشکل اصلی آن ایجاد خارش در بدن و همچنین نیاز به مراقبت زیاد در شستشو است. البته لباس های بافتنی و کلاه و دستکش های پشمی از لباس های زمستانی محبوب به شمار می روند. به یاد داشته باشیم که دوام و ماندگاری این نوع از لباس ها بستگی به مراقبت و نگهداری صحیح دارد.

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها