انواع پارچه را بهتر بشناسیم

انواع پارچه

انتخاب جنس پارچه جزء اصلی خرید یک لباس مناسب است. این موضوع در خرید لباس نوزادی یا بچه گانه به دلیل پوست حساس آن ها، اهمیت این موضوع دوچندان می شود. در این مقاله سعی میکنیم جنس های مختلف پارچه ها را بررسی کنیم.

کتان

کتان یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین پارچه ها در صنعت تولید لباس مردانه و زنانه می باشد. این پارچه از ساقه گیاه کتان(یا فلکس)، درست شده است. این پارچه به دلیل قیمت مناسب، شستشوی ساده و راحتی طرفدارن زیادی را در لباس مردانه و زنانه دارد.

از معایب پارچه کتان این است در طول زمانه کم کم شکل اولیه خود را از دست می دهد، و همچنین در صورت وجود رطوبت نیز الیاف پارچه در مدت زمان کمتری خراب می شوند. همچنین این پارچه در چندین نوع و ضخامت استفاده می شود.

دنیم(جین)

امروزه شلوار جین به یکی از اصلی ترین و شناخته شده ترین پارچه ها در صنعت مد تبدیل شده است. این پارچه ابتدا در فرانسه تولید می شد، سپس در دوران تب طلا(gold rush) در امریکا به پوشش اصلی لباس مردانه بینه طبقه کارگر و معدنچیان تبدیل شد. دنیم یا جین به مرور در در تاریخ ۱۸۵۰ کم کم وارد فرهنگ روزمره مردم این کشور شد سپس در سال ۱۹۵۰ جوانان و نوجوانان نیز به این پارچه روی آوردند که در نهایت به بخشی از مد مردان و زنان تبدیل شد.

پارچه دنیم یا جین نیز از الیاف کتان(بعضا ترکیب کتان و پشم) که به صورت مورب در هم تنیده شده اند، بافته می شود. الیاف این پارچه بسیار صفت و مستحکم است و دوام بسیار بالای دارد. از جین برای تولید شلوار، پیراهن، کت و غیره استفاده می شود.

فلانل

فلانل یک پارچه نرم و کم وزن می باشد. این پارچه اغلب از پشم، پنبه و یا الیاف مصنوعی ساخته می شود و با پشم خالص تفاوت دارد. این پارچه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ماهیت گرم آن بیشتر در تولید لباس های زمستانه مردانه و زنانه کاربرد دارد. همچنین در تولید اکسسوری و محلفه از این نوع پارچه بسیار استفاده می شود.

این پارچه در دهه‌ی ۹۰ میلادی بین مردم جهان محبوبیت پیدا کرد. این پارچه به دلیل شباهت ظاهری معمولا با تارتان اشتباه گرفته می شود. تارتان نوعی پارچه با خط های عمودی است که بخشی از لباس و فرهنگ مردم اسکاتلند است که با آن دامن کلیت را تولید می کنند که هم پوشاک مردانه هم زنانه محصوب می شود.

لینِن

لینن نیز نوعی از الیاف گیاه فلکس یا همان کتان است. این نوع پارچه استحکام بیشتری و وزن کمتری نسبت پارچه های رایج کتان دارد. همچنین قدرت جذب اب آن نیز بالاتر است. مشکل اصلی آن نسبت پارچه های کتان چروک شدن زیاد این نوع پارچه است. همچنین برای شستشو آن نیاز به دقت بیشتری دارد.

این پارچه کاربرد کمتری در صنعت پوشاک مردانه و زنانه دارد و بیشتر در تولید محصولاتی مانند پیش بند، کیف، حوله دستمال، ملحفه، رومیزی و از این دسته از محصولات کاربردی دارد.

نایلون

نایلون در ابتدا به عنوان یک جایگزین مصنوعی برای ابریشم اختراع شد. از نایلون ابتدا برای ساخت برس مسواک و جوراب زنانه استفاده می شد سپس در جنگ جهانی دوم برای تولید چتر نجات از نایلون استفاده شد.

دلیل استفاده از نایلون در لباس مردانه یا زنانه قیمت مناسب، استحکام زیاد و قابلیت شستشوی بالای این نوع الیاف می باشد.

پلی استر

یکی از راحت ترین الیاف ساخته شده توسط بشر پلی استر می باشد. دلیل محبوبیت پلی استر دوام بالای الیاف آن می باشد که برای استفاده در لباس مردانه و زنانه مناسب بسیار است. الیاف پلی استر نیاز به مراقبت و شستشوی خاصی ندارند، آب نمی روند همچنین رنگ را بسیار خوب نگه میدارند.

مشکل اصلی این الیاف عدم گردش مناسب هوا در بین الیاف پارچه است.

این پارچه در سال ۱۹۴۱ توسط دو شیمی دان طراحی شد، اما محبوبیت اصلی آن در دهه‌ی ۱۹۷۰ بود. پلی استر در آن زمان به این صورت تبلیغ می شد:« الیافی شگفت انگیز که ۶۸ روز مداوم بدون نیاز به اتو کردن بدون هیچ مشکلی آن را بپوشید.

ابریشم

ابریشم از زمان چین باستان برای لباس مردانه و زنانه استفاده می شد. این پارچه از پیله کرم ابریشم درست می شود. دلیل محبوبیت این پارچه وزن بسیار سبک، نرمی فوق العاده است که آن را برای تولید لباس مردانه و زنانه فوق العده می کند.

اسپاندکس

اسپاندکس یا لیکرا نوعی پارچه ترکیبی است که قابلیت کشسانی بالایی دارد. امروزه بیشتر در تولید لباس های ورزشی استفاده دارد. به دلیل نازک بودن و چسب بودن این نوع الیاف کاربردی در تولید لباس های روزمره مردانه ندارد.

ریون یا ابریشم مصنوعی

ریون یا ابریشم مصنوعی نوعی پارچه است که از الیاف سلولوزی ساخته می شود. ریون یکی از پرطرفدار ترین نوع از بین پارچه های مصنوعی می باشد. از ریون برای تولید لباس مردانه، زنانه، پرده، رومیزی و حتی لاستیک ماشین استفاده می شود. ریون تا حدودی از پارچه کتان سنگین تر است.

پشم

پشم از موی گوسفند و بز گرفته می شود. این نوع پارچه بسیار گرم می باشد و معمولا ضخامت زیادی دارند. از پشم می توان برای تولید انواع لباس مردانه و زنانه استفاده کرد. اما مشکل اصلی آن ایجاد خارش در بدن و همچنین نیاز به مراقبت زیاد در شستشو است.

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها