اکسسوری و لوازم جانبی

اکسسوری و لوازم جانبی

تاریخچه اکسسوری

قبل از اینکه به تاریخچه اکسسوری بپردازیم ابتدا باید تعریفی از اکسسوری داشته باشیم. اکسسوری به لوازم جانبی می گویند که همراه لباس پوشیده یا حمل می شود. پس اکسسوری به دو دسته پوشیدنی و قابل حمل تقسیم می شود. بعضی اوقات حتی زمانی که لباس ما کامل و بی عیب و نقص است، اضافه کردن لوازم جانبی می تواند جلوه زیباتری به لباس ما بدهد.

بعضی از انواع این لوازم جانبی مانند گوشواره ها، مرواریدها و کمربندهای چرمی کلاسیک ماندگار هستند و همواره مورد استفاده قرار می گیرند ولی برخی دیگر سریعاً از مد خارج می شوند. تغییر سریع مد در طول زمان باعث تغییر و تحول بر روی اکسسوری ها شده است.

از ابتدای تمدن بشریت مردم از اکسسوری ها (لوازم جانبی)، استفاده می کردند. تاریخچه لوازم جانبی مد موضوعی گسترده است، بنابراین ما جداگانه و مفصل به بعضی از اکسسوری های رایج می پردازیم.

اکسسوری گردن بند / زنجیر

گردن بندها توسط تمدنهای اولیه در سراسر جهان مورد قبول هستند. اعتقاد بر این است که قدمت ۴۰۰۰۰ ساله دارند. قدیمی ترین گردن بندها از پوست حلزون، دندان یا استخوان مهره، پر پرندگان، چوب حکاکی شده، دانه بعضی گیاهان، سنگ ها و سایر عناصر موجود در طبیعت ساخته می شدند.

در برخی موارد از عناصر بسیار گران قیمتی که در مکانهای صعب العبور یافت می شد، استفاده می کردند. مانند گردنبد با ارزش ساخته شده از مهره های مرجان قرمز دریای مدیترانه که باقیمانده استخوان مرجان های مربوط به عصر حجر در حدود ۴۲۰۰ -۳۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد.

زمانی که بشر فلز را کشف کرد، گزینه های جواهرات خود را نیز افزایش داد. یک گردنبند هلالی شکل از جنس فلز، متعلق به ۱۵۰۰-۱۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، متعلق به دوره عصر برنز در اسکاتلند و ایرلند کشف شده است.

در دوره قرون وسطی ، گردن بندها به شکل اصلی جواهرات امروزی جایگزین سنجاق سینه ها شدند. گردنبندهای زنجیره ای طلا با آویزها و ستهایی با سنگهای قیمتی، سبک آن دوره بود. لوازم جانبی همچون گردن بند معمولاً نشانگر وضعیت اجتماعی و میزان ثروت مردم آن دوره بود.

تا قرن ۱۸ این اکسسوری ها که بیشتر زنانه بودند، هم زنان و هم مردان از آن استفاده می کردند. به همین دلیل است که امروزه مردان گردن بند خود را زنجیر می نامند. در دهه ۱۹۶۰ فرهنگ پاپ آمریکایی استفاده از گردن بند را برای مردان به عنوان “مهره های عشق” و در دهه ۱۹۷۰ به عنوان ” شوق رقص ” دوباره زنده کردند. برخی از این اکسسوری ها شامل زنجیره های طلا با حلقه هایی به مانند یک صلیب طلایی یا شاخ ایتالیایی می شدند.                 

اکسسوری دستبند

دستبند اکسسوری و لوازم جانبی

بعد از گردن بند، دستبند از قدیمی ترین شکل اکسسوری می باشد. این شکل از جواهرات را در دست، بازو یا مچ پا استفاده می کردند. باستان شناسان نخستین دستبند را در ترکیه پیدا کردند که قدمت آن را به ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تخمین زدند. این دستبند از ابسیدین ساخته شده است.

انسانهای اولیه جواهرات خود را از سنگ، چوب و پوست می ساختند و بعداز کشف برنز از آن برای ساختن جواهرات استفاده کردند. چینی ها دستبندهای خود را برای مچ دست و از چوب، یشم و طلا می ساختند.

اکسسوری گوشواره

گوشواره اکسسوری و لوازم جانبی

به گفته باستان شناسان، زنان سومری گوشواره های از جنس طلا و هلالی شکل را در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد می پوشیدند. ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، زنان و مردان مصری از گوشواره استفاده می کردند. در هزاره اول قبل از میلاد ، یونانیان گوشواره ها را به عنوان سمبل ثروت می پوشیدند. بعدها رومی ها شروع به استفاده از سنگهای قیمتی یا سنگهای رنگی در گوشواره ها کردند. این کار توسط تمدنهای دیگر تقلید شد تا اینکه نفوذ روم شروع به نزول کرد.

اکسسوری کمربند

کمربند اکسسوری لوازم جانبی

کمربندها از عصر برنز توسط مردان باستان استفاده می شدند. در روم باستان، یونان و کرت، مردم از کمربند استفاده می کردند. در غرب کمربندها توسط زنان و مردان استفاده می شد ولی بیشتر برای مرادن رایج بود.

در قرن بیستم ، مردان با هدف نیافتادن شلوار ، کمربندهای چرمی را پوشیدند. از طرف دیگر ، کمربندهای زنانه اغلب از همان پارچه لباس یا کت خود ساخته می شدند. کمربندهای پلاستیکی با سگک فلزی نیز به عنوان لوازم جانبی مد روز پوشیده شده اند.

اکسسوری کلاه

کلاه اکسسوری و لوازم جانبی

نخستین کلاه در عصر باستان توسط مردی به نام اوتزی پوشیده شده است، بدن مومیایی شده او که مربوط به ۳ هزار و ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد در کوه های منجمد کشف شده است. این کلاه نخستین از پوست خرس که به مانند یک رو سری، سر را می پوشاند، ساخته شده بود.

مواردی که به آن اشاره شد از نخستین اکسسوریهایی بودند که توسط انسانهای اولیه استفاده می شد. همانطور که گفتیم اکسسوریها به دو دسته زنانه و مردانه تقسیم می شوند. در ادامه مطلب قصد داریم به به برخی از پراستفاده ترین اکسسوریهایی که توسط زنان و مردان استفاده می شوند، اشاره کنیم.

اکسسوری زنانه چیست؟

اکسسوری زنانه به زیورآلات و وسایل تزئینی که خانم ها جهت تکمیل کردن مد خود از آن استفاده می کنند، گفته می شود. این وسایل تزئینی می تواند شامل یک شال، گردنبد، دستبند و عینک و هر نوع لوازم جانبی دیگری که به زیباتر شدن و کامل تر شدن مد خانمها کمک کند، شود. اکسسوری های زنانه تنوع بیشتری نسبت به مردانه دارند.

اکسسوری زنانه: شال و روسری
شال و روسری اکسسوری و لوازم جانبی

بیشتر بانوان ایرانی از شال و روسری به عنوان اکسسوری استفاده می کنند. با بستن شال به شیوه ای جذاب می توان تیپ های ساده را به پوششی جذاب تبدیل کرد. این نوع اکسسوری دارا تنوع رنگی فراوانی هستند و گزینه مناسب و ارزان قیمتی محسوب می شوند.

اکسسوری زنانه : ساعت
ساعت زنانه اکسسوری و لوازم جانبی

ساعت یک اکسسوری پوشیدنی سبک و کاربردی است که می تواند تکمیل کننده استایل زنان باشد. ساعت ها دارای طرح ها و رنگ های گوناگونی هستند که با انتخاب صحیح مطابق با استایل و تم خود، جلوه خاصی را به مد بانوان خواهد داد. ساعت بیشتر نقش تزئینی دارد تا اینکه کاربردی باشد.

اکسسوری زنانه : عینک
عینک زنانه اکسسوری و لوازم جانبی

عینک آفتابی یکی از اکسسوریهای ضروری است که باید در طول سال استفاده شود. عینک های آفتابی به مانند شال و روسری دارای تنوع زیادی هستند. با عینک هم می توان همانند شال و روسری ترکیب های متنوع و فانتزی تا لاکچری خلق کرد.

اکسسوری زنانه : کلاه و گردن بند
کلاه و گردنبند زنانه اکسسوری و لوازم جانبی

بانوان برای اسپرت کردن استایل خود در چهار فصل می توانند از کلاه و گردن بند استفاده کنند. اگر چه معمولاً با هم استفاده نمی شوند. شاید فکر کنید این اکسسوری های زنانه گران قیمت هستند. در حالی که شما می توانید با تهیه کردن گردن بندهای بدلی با قیمت زیر یک میلیون ریال که دارای تنوع و رنگهای متنوعی هستند در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

از کلاه نیز همانند عینک می توان در چهار فصل استفاده کرد. تناسب رنگ و فرم عینک و کلاه را می توانید در استایل بازیگران و خوانندگان معرف مشاهده کنید.

از دیگر لوازم جانبی مد خانم ها می توان به گشوراره های بزرگ، کیف های رودوشی، صندل ها، کلیپس مو، توربند مو و سایر موارد دیگر اشاره کرد که توضیحات مفصل درباره هر کدام از آنها در مقاله های بعدی ارائه می دهیم.

اکسسوری مردانه

تا اینجا با مهفوم اکسسوری به خوبی آشنا شدید و به خوبی می توانید تعریفی از اکسسوری مردانه ارائه دهید. پس در ادامه مقاله به مهم ترین اکسسوری های مردانه نگاهی می اندازیم.

اکسسوری مردانه : عینک
عینک مردانه اکسسوری و لوازم جانبی

اگر دوست دارید یک تغییر کلی در چهره تان دهید، عینک تنها اکسسوری است که می توانیم به شما پیشنهاد دهیم. چنانچه چشم هایتان نیازی به عینک طبی ندارند، پس به سراغ عینک های آفتابی و زیبا بروید. در تهیه عینک دقت زیادی داشته باشید و سعی کنید مرغوب ترین عینک را انتخاب کنید. اگر صورت گردی دارید عینک های مستطیلی و اگر صورت کشیده ای دارید عینک های گرد را انتخاب کنید. پیشنهاد می کنم هنگام خرید عینک حتما تمام عینک های مورد نظرتان را روی چهره تان تست کنید.

اکسسوری مردانه : شال گردن
شال گردن مردانه اکسسوری و لوازم جانبی

اگر می خواهید تیپ و استایل خود را بکلی دگرگون کنید از شال گردن استفاده کنید، شال گردن به دلیل بزرگ بودن بر خلاف ساعت و دستبند، در چشم مخاطب بسیار جلوه می کند و از سوی دیگر باید در انتخاب شال گردن توجه زیادی داشته باشید زیرا یک شال زشت و نامرتب می تواند استایل شما را بد کند.

البته استفاده از این اکسسوری در تابستان می تواند بسیار مسخره و اذیت کننده باشد، اما شما می توانید در تابستان از دستمال های گردن با کلاس و طرح دار استفاده کنید. فقط هنگام انتخاب شال گردن به طرح و رنگ آن دقت کنید زیرا ممکن است استایل شما را دگرگون کند.

اکسسوری مردانه : ساعت
ساعت مردانه اکسسوری و لوازم جانبی

امروزه به دلیل استفاده از گوشی، لپ تاپ و تلویزیون های شهری برای زمان، ساعت های مچی تقریبا از این نظر کاربردی ندارند، اما این اکسسوری بیشتر به یک کالای لاکچری و تزئینی تبدیل شده و طراحان معروف ساعت به این نکته پی برده اند، و سعی در لوکس کردن این محصول می کنند، ساعت های طلا و تزئین شده با الماس یکی از این نمونه ها هستند.

اگر شما دارای یک ساعت با بند پلاستیکی هستید برای زیباتر شدن استایل تان می توانید آن را با یک جفت کفش اسپرت ست کنید. همچنین برای مراسمها و جلسات از یک ساعت با بند چرم به همراه کفش یا کیف چرم استفاده کنید.

اکسسوری مردانه: گردنبند
گردنبند مردانه اکسسوری و لوازم جانبی

گردن بندها را به این دلیل که دیگر دوران آن ها گذشته است، نباید کنار بگذاریم. آنها نیز در دنیای پوشاک و جذابت حرف های زیادی برای گفتن دارند. اما در استفاده از آنها باید دقت کنیم. برای این کار بایستی از گردنبندهای باریک، ظریف، ساده و شیک استفاده کنید.

اکسسوری مردانه: کیف پول
کیف پول مردانه اکسسوری و لوازم جانبی

کیف پول شما باید در وهله اول محکم و مطمئن باشد و سپس به زیبایی آن دقت داشته باشید زیرا قرار است پولهایتان را در آن نگهداری کنید. چنانچه دوست دارید کیف پولتان به سبک سپرت باشد از کیف پول های تاشو (bulky) استفاده کنید و اگر دوست دارید کاملاً رسمی به نشر برسید، بهتر است که از کیف پول های slim از جنس چرم و یا جیر استفاده کنید.

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها