تاریخچه لباس

در دنیایی که علم و تکنولوژی و لباس های مد در آن رو به جلو می تازد و هر لحظه انسان خود را درگیر و مواجه با  آن می بیند، هر چه ملموس تر به زمان حال نگاه کنیم درک واقع بینانه تری از اتفاقات و حوادث و بروز تغییرات در سبک زندگی خواهیم داشت.

گذری بر تاریخچه لباس فرصتی است تا فراز و نشیب های گوشه ای از پوشاک جهان را دریابیم.

پوشاک یکی از ضروریات و نیازهای نسل بشر به شمار می رود که در طول نسل ها و با توجه به موقعیت های جغرافیایی و تنوع فرهنگ های قومی، در قالب های متفاوتی ظاهر شده است.

هر چند که شکل و فرم پوشاک امروزی از مراحل زیادی گذر کرده است تا به جایگاه مهم و باارزش یعنی ایجاد بازارهای رقابتی تجارت پوشاک رسیده است.

همچنین…

امروزه دغدغه بسیاری از افراد علی الخصوص والدین نسبت به نسل جوان و نوجوان، در زمینه انتخاب پوشاک و نوع پوشش می باشد و  گاهاً ادامه همین امر  زمینه و شرایط را برای بروز اختلاف و شکاف بین نسل ها و عدم درک متقابل از یکدیگر فراهم ساخته است.

در زندگی روزمره بارها و به کرات با اصطلاحاتی از قبیل استایل ،مد و فشن و  برندهای معتبر و معروف دنیا در فضای مجازی ،مجلات و رسانه ها مواجه هستیم.

کسب آگاهی در این زمینه علی الخصوص تاریچه لباس، می تواند در نحوه نگاه افراد به این مقوله ،تا حدود زیادی ﻣﺆثر باشد.

با سایت فروشگاه بزرگ امی همراه باشید تا در این مقاله با هم مروری بر تاریخچه لباس در جهان و متقابلا در ایران داشته باشیم.

جایگاه لباس در مذاهب

جایگاه لباس در مذاهب

با نگاهی به تاریخچه لباس و کتب ادیان الهی می توانیم به این نتیجه برسیم که حجاب در میان مردم جهان،رایج بوده و صرفاً اختصاص به مذهب یا ملت خاصی نداشته است.

محققان بر این عقیده هستند که واژه حجاب به معنای پوشش زنان، اصطلاحی جدید است و در گذشته از واژه ستر استفاده می کردند که به معنای پوشش است.

آدم و حوا

آدم و حوا

به صراحت می توان اظهار داشت که حجاب و پوشش از اوایل خلقت در ذات بشر به صورت فطری موجود بوده است.

دلیل اثبات این ادعا داستان حضرت آدم و حوا می باشد که قبل از چشیدن میوه درخت ممنوعه دارای پوشش بوده اند، ولی به محض سرپیچی از فرمان خداوند، یعنی خوردن میوه ممنوعه، لباس خود را از دست داده و سپس به طور فطری؛ یعنی بدون آنکه آموزشی دیده باشند، با برگ درختان بهشتی  خود را پوشانده اند.

داستان آدم و حوا در تورات

البته نقل این داستان در تورات به اینصورت می باشد که آدم و حوا از همان ابتدا دارای لباس نبوده اند ولی با چشیدن میوه ممنوعه حجاب از دیدگان آنها کنار می رود یعنی چشمشان باز شده و پی برده اند که بدون پوشش هستند و بلافاصله با برگ درختان خود را پوشانده و سپس خداوند لباسی از پوست به آنها عطا نموده است.

حجاب زنان یهودی

برخلاف تصور بعضی از افراد که معتقدند ورود اسلام به ظهور پدیده حجاب انجامید؛ اسلام آغازگر ورود حجاب به اجتماع بشری نبوده است،بلکه اسلام محدوده آن را گسترده ساخته و بر آن تأکید کرده است.

قبل از آمدن اسلام و حتی  قبل از پیدایش مسیحیت، حجاب به معنای پوشانیدن تن و بدن در میان ملت ها و به شکل های متفاوت رایج بوده است و حتی بعد از ورود مسیحیت ، حجاب بیشتر از قبل مورد توجه واقع شد.

مورخین بارها اظهار نموده اند که سخت گیری های فراوانی نسبت به زنان یهود از جهت حجاب و پوشش اعمال می شده است.

به طوری که زن ملزم بود صورت و حتی کف دست را بپوشاند و در صورت عدم داشتن پوشش کامل، از طرف اجتماع و خانواده  مورد سرزنش و نکوهش قرار می گرفت و این سخت گیری ها گاهی تا جایی پیش می رفت که مرد می توانست در صورت ظاهر شدن همسرش با سر برهنه در ملإعام، زن را طلاق دهد.

همچنین توصیه می شد که زنان در مقابل نامحرم باید از پوشش کامل برخوردار باشند و از چادر و روبنده استفاده کنند.

حجاب زنان مسیحی

حجاب زنان مسیحی

در مسیحیت تجرّد مقدس به شمار می رفت و به همین خاطر به زنان توصیه می شد که خود را بپوشانند تا از هر گونه بی عفتی و ارتکاب گناه  به دور باشند.

همه این موارد نمایانگر اهمیت پوشش و پوشانیدن تن برای حفظ کرامت و جایگاه والای انسان می باشد.

سه آیه از آیات قرآن (آیه ۳۱ نور-آیه ۵۳ و آیه ۵۹ احزاب)  به آیات حجاب مشهورند که در این میان آیه ۳۱ سوره نور مشهورتر است.

گذری بر دوره های طلایی لباس در جهان

گذری بر دوره های طلایی لباس در جهان

شواهد و مدارک حاکی از این واقعیت است که در طومار بلند و خاک خورده تاریخچه لباس، تنها محافظ و پوشش اجداد اولیه انسان موی بدن