تولید لباس ؛ چگونه بهترین پارچه را برای خط تولید لباس خود انتخاب کنیم؟

تولید لباس

پس راه اندازی طراحی و راه اندازی خط تولید لباس مد خود، باید مشخص کنید که از چه پارچه ای استفاده کنید. توجه به این نکته خیلی مهم است که کدام یک از مواد به بهترین وجه ممکن با طراحی های مد شما د ر خط تولید می تواند هماهنگ باشد. هر نوع الیاف یا پارچه ای که استفاده می کنید، بر روی قوام و ظاهر محصول نهایی تأثیر گذار خواهد بود.

شنا کردن با کوسه ها

تولید لباس شنا

در سال ۲۰۰۸ شرکت Speedo از یک نوع الیاف پلاستیکی موفق به تولید لباسی برای شناگران المپیک شد. این لباس شنا سبب می شود که خاصیت رانشی شناگر بیشتر شود و دیگر احتیاجی نیست که شناگر برای رانش بیشتر خود کشش بیشتری به بدن بدهد و سطح اسطکاک شناگر با آب کمتر می شود. هنگام که شناگر برای هواگیری به سطح آب می آید، با فشردن بدن شناگر به وسیله لباس شنا، این کار خارق العاده را انجام می شود. طبق گفته شرکت Speedo : نود و هشت درصد شناگرانی که در المپیک ۲۰۰۸ موفق به اخذ مدال شدند، از این لباس شنا استفاده می کردند. پس از آن، المپیک استفاده از این نوع لباس شنا را ممنوع کرد.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ سعی کرد این لباس شنا را با الهام گرفتن از پوست کوسه دوباره باز سازی کند. کوسه ها در سطح خارجی پوست خود دارای ساختاری دندانه مانند هستند که به آنها اجازه می دهد که بسیار راحتر خم شوند و از همه مهمتر سبب می شود که خیلی بهتر به جلو حرکت کنند. در یک آزمایش، یک شناگر با پوشیدن این لباس ساخته شده از الیاف مصنوعی که شبیه به پوست کوسه بود، توانست با سرعتی معادل میانگین سرعت یک کوسه حرکت کند.

نگرانی اصلی

الیاف و موادی که شما برای تولید لباس خود استفاده می کنید به این بستگی دارد که حداقل نگرانی اصلی شما برای تولید این محصول، محیط زیست است یا احساسی که محصول به شما می دهد.

اگر هنگام تولید محصول خود نگران کمبودها هستید، هرگز از پلی استر بر روی الیاف پنبه ای استفاده نکنید، زیرا به طور کلی پنبه برای چاپ الگو و نقوش چاپی اصلا مناسب نیست.

اگر می خواهید یک خط تولید سازگار با محیط زیست ایجاد کنید، از الیاف مصنوعی مانند پلی استر یا نایلون به کل دوری کنید. این دو ماده تجدید ناپذیر و برای محیط زیست خیلی مضر هستند. طبق گفته Superego: ” تولید نایلون اکسید نیتروژن تولید می کند، یک گاز گلخانه ای که ۳۰۰ برابر خطرناکتر از دی اکسید کربن برای لایه ازن می باشد. تولید الیاف پلی استر به آب زیادی نیاز دارد، آب آلوده شده پس از استفاده مجدداً از طریق آب راههایی به طبعیت باز می گردد و سبب فجایع زیست محیطی می شود.

اگر خط تولید لباس شما فصلی است، این سؤال مطرح نیست که از چه الیافی استفاده می کنید، بلکه چه مقدار از آن استفاده می کنید، مهم است. پارچه هایی که برای تولید لباس زمستانی از آنها استفاده می شود وزن بیشتری نسبت به پارچه های استفاده شده برای لباس تابستانی است.

الیاف طبیعی در برابر الیاف مصنوعی

الیاف طبیعی از منابع طبیعی مانند گیاهان یا حیوانات به دست می آیند. نمونه هایی از الیاف طبیعی شامل پنبه، پشم، کتان و ابریشم است. الیاف مصنوعی الیاف ساخته شده توسط انسان هستند که از ترکیبات شیمیایی معروف به پلیمر ها تولید می شوند. پلی استر، نایلون و ریون الیاف مصنوعی معروف و محبوب در دنیای مد هستند. اگر الیاف طبیعی از حیوان گرفته شود (مانند پشم)، از الیاف مصنوعی گرمتر خواهد بود. در حالی که اکریلیک که یک الیاف مصنوعی گرم و نرم است، اما از الیاف طبیعی مانند پشم بسیار کمتر قابلیت تنفس دهی دارد.

سازگار با محیط زیست

تنها ۱% از لباسهای تولید شده را می توان بازیافت و دوباره به پوشاک تبدیل کرد. ۷۳% از تولیدات ما به عنوان زبالۀ جامد به محل های دفن زباله ارسال می شوند. یکی از عواملی که مانع بازیافت لباس می شود این است که بسیاری از مواد استفاده شده در آنها ترکیبی از الیاف مصنوعی و طبیعی هستند که جدا سازای آنها را بسیار دشوار کرده است. Tyton BioSciencesعلوم به دنبال راه حلی برای از میان برداشتن این محدودیت است تا با استفاده از نوعی فناوری این دو الیاف را از هم تفکیک کند. فناوری Tyton مورد توجه برخی از مارک های معروف مد مانند H&M ، Adidas و The Gap قرار گرفته است ، که امیدوارند منابع بازیافت شده پایدار و قابل استفاده ای را بدست بیاورند.

پیش بینی می شود که صنعت مد تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۲۵% از تولید دی اکسید کربن جهان را به خود اختصاص دهد.

مثلاً پنبه را در نظر بگیرید، حتی اگر پبنه که یک الیاف طبیعی قابل بازیابی باشد، اگر به صورت پایدار تولید نشود، می تواند اثرات تخریبی زیست محیطی زیادی داشته باشد. فرآیند کشت آن به آب فراوانی احتیاج دارد، به طوری که برای تولید یک جفت شلوار جین بین ۱۰،۰۰۰تا ۲۰،۰۰۰ گالن آب مورد نیاز است. همچنین پنبه