رنگ لباس های خود را چطور با هم ست کنیم؟

ست-کردن-رنگ-لباس-ها

رنگ لباس های خود را چطور با هم ست کنیم؟ انتخاب رنگ لباس برای خیلی از افراد کار ساده ای نیست، این مشکل بیشتر در ترکیب رنگ پوشاک مردانه وجود دارد. خانم ها با شناخت قوی تری که از رنگ ها دارند معمولا کمتر با این مشکل مواجه هستند.

جنس لباس و اندازه آن از مهمترین شروط انتخاب پوشاک مردانه و زنانه می باشد. مهم ترین نکته‌ بعد از اندازه و جنس، رنگ لباس می باشد.

بیشتر تولید کنندگان لباس برند لباس های خود را بر اساس چندین قوانین و تئوری رنگ تولید می کنند که بتوانند بین لباس های خود هماهنگی یا هارمونی به دست بیاورند.

این قوانین و تئوری ها در طراحی محصولات دیگر مانند ماشین سازی، طراحی داخلی و سایر حوزه ها نیز کاربرد دارد.

دو عامل اصلی که تعیین کننده هستند.

  1. چرخ رنگ: چرخ رنگ برای شناسایی تفاوت و شباهت های بین رنگ کاربرد دارد.
  2. هارمونی(هماهنگی) رنگ: هارمونی رنگ عبارت است از نحوه ترکیب رنگ دو یا چند تیکه لباس براساس فرمول های کلیدی .

شاید ساده به نظر برسد، اما این موضوع پیچیده تر از آن است که فکر کنید. البته یکسری دستورالعمل وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

چرخه رنگ

نظم طبیعی رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی، بنفش می باشد. یکی از نظریه هایی که در ترکیب رنگ لباس مردانه یا زنانه وجود دارد این است که هر رنگ لباس را با رنگ رو به رویی خودش ست کنید.

اما در صورتی که دقت کنید ترکیب رنگ قرمز با سبز خیلی عجیب به نظر می رسد. به همین دلیل ما باید چندین فاکتور دیگر مانند hue، Saturation (اشباع و روشنایی) را در نظر بگیریم.

hue نشان دهنده مکان دقیق رنگ در چرخ رنگ است. برای مثال در محیط چرخه رنگ سه نوع نارنجی وجود دارد. در صورتی که در جهت عقربه های ساعت بروید به رنگ زرد می رسید.

همچنین در صورتی که خلاف ساعت بروید به رنگ قرمز می رسید. هیو از ترکیب سه رنگ اصلی زرد، قرمز و آبی تشکیل می شود.

Saturation یا اشباع اشاره به شدت هر یک از رنگ ها دارد.

Brightness اشاره به میزان روشنایی هر یک از رنگ ها دارد، از مشکی با صفر درصد شروع می شود و تا ۱۰۰ درصد به رنگ سفید ادامه دارد.

ترکیب رنگ ها می تواند کمی پیچیده باشد، اما هدف کلی این است که به شکلی منسجم، رنگ هایی که دارای کنتراست هستند را با هم ترکیب کنیم.

شاید عجیب بنظر برسد اما کنتراست پوشش شما را جالب تر و جذاب تر می کند و ترکیب درست رنگ ها پیوستگی مناسبی را در لباس های شما ایجاد می کند.

برای اینکه یک قالب منسجم برای لباس های خود داشته باشید شما از سه رنگ دو رنگ متفاوت را انتخاب می کنید، اما برای رنگ سوم می توانیم چکار کنیم؟ در اینجا رنگ خنثی به کمک ما می آید.

رنگ خنثی چیست؟

رنگ خنثی شامل سه رنگ اصلی سفید، سیاه و خاکستری است. البته رنگ های آبی تیره، سبز زیتونی، خاکی و قهوه ای نیز جزء رنگ های خنثی هستند.

به دلیل اینکه سه رنگ اصلی خنثی سفید مشکی و خاکستری Hue و اشباع ندارند از لحاظ فنی رنگ محسوب نمی شوند. پس به این معنی است که ما نه تنها می توانیم این رنگ ها را با هم ترکیب کنیم بلکه بدون به هم ریختن انسجام با رنگ های دیگر نیز ترکیب می شوند.

البته در این میان یک استثنا وجود دارد، رنگ خاکستری به دلیل اینکه متغییر روشنایی دارد باید با دقت بیشتری با رنگ های دیگر ترکیب شود. همچنین شما می توانید رنگ های خنثی را به سادگی با همدیگر ترکیب کنید.

۱. تک رنگی

در انتخاب لباس تک رنگ ما باید از یک Hue استفاده کنیم، اما سطح روشنایی و اشباع می تواند با همدیگر متفاوت باشد.

در تصاویر بالا ترکیب رنگ لباس ها توسط تاد اسنایدر را می بینید، در هر دو تصویر Hue رنگ ها مشابه همدیگر است اما سطح اشباع و روشنایی آن ها متفاوت است.

۲. مکمل

ترکیب رنگ  در لباس

مکمل ها دو پایه و اساس اصلی دارند، یکی از این مکمل ها به این صورت است که hue حول و حوش یکدیگر هستند یا اینکه این رنگ ها در چرخ رنگ مقابل یکدیگر قرار می گیرند.

در این مدل، شما مطابق سلیقه خود می توانید سطح اشباع و روشنایی را در بین Hue که انتخاب کرده اید تغییر دهید.

۳. مشابه‌‎

ترکیب رنگ لباس

انتخاب رنگ مشابه می تواند از دو یا سه رنگ با Hue کنار هم یا همسایه هم تشکیل شده باشد. در حالت ایده ال شما می بایست سطح اشباع و روشنایی مشابه هم انتخاب کنید، اما بعضی مواقع به سلیقه خود می توانید ترکیبی انتخاب کنید.

جمع بندی

رنگ های سه گانه ای در چرخه ی رنگ قرار دارند که نه رو به روی همدیگر هستند نه همسایه هم. ترکیب رنگ های صورتی، سبز و نارنجی نیاز به قلق دارند، شما باید حسابی حرفه ای شده باشید که بتوانید این رنگ ها را با هم دیگر ترکیب کنید. ما توصیه می کنیم فعلا به سراغ این رنگ ها نروید.

همچنین انتخاب رنگ متناسب با رنگ پوست و فصل نیز می تواند خلاقانه باشد. سمت راست چرخ، رنگ های گرم را شامل می شود، که رنگ های ایده الی برای فصل بهار و تابستان است، همچنین سمت چپ نیز رنگ های سرد را شامل می شود که برای فصل پاییز و زمستان مناسب هستند.

البته شما می توانید همه رنگ ها را به هر سبک و سلیقه ای که لباس می پوشید، با رنگ های خاکستری و سفید و سیاه ترکیب کنید.

نهایتا شما مجبور نیستید این قوانین را بسیارجدی بگیرید. برای مثال شما می توانید یک شلوار آبی پر رنگ را با نارنجی پر رنگ ترکیب کنید، می بینید که این رنگ ها با هم تطابق دارند.

البته شما باید سه عامل اصلی Hue، اشباع و روشنایی را در نظر بگیرید. در صورتی که لباس رنگی می پوشید، سعی کنید که قبل از رفتن به بیرون نگاه کلی به لباس های خود بیاندازید.

نهایتا در صورتی که حوصله این کار ها را ندارید سعی کنید بیشتر به دنبال رنگ های خنثی بروید.

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها