لباس محلی زنان در جهان

لباس-محلی-زنان-در-جهان

لباس سنتی یا لباس محلی زنان در جهان، به لباسی گفته می شود که افراد بومی یک منطقه آن را می پوشند. طرح و دوخت لباس های هر شهر یا کشور از آداب و رسوم آن منطقه نشأت می گیرد.

در شکل گیری لباس های سنتی و محلی عوامل متعددی دخیل هستند:

لباس محلی

فرهنگ

واژه فرهنگ از زبان فارسی میانه است و دارای ریشه اوستایی می باشد. این کلمه از دو جزء فر و هنگ تشکیل شده است.

فر بارقه الهی است که بر دل انسان می تابد و باعث تعالی نفس می گردد و هنگ یا هنج به معنی برآوردن است. به عبارتی فرهنگ تجلی کمال در انسان و جامعه خوانده می شود.

همچنین …

فرهنگ در زبان های اروپایی به معنی تعلیم و تربیت ترجمه شده است. تعاریف مختلفی از فرهنگ شده است که به طور خلاصه فرهنگ را می توان الگوهای رفتاری نامید که میراث دستاوردهای فکری و ساخته های فیزیکی انسان می باشند.

به عبارتی فرهنگ دارای یک مفهوم عام است که به تمام اطلاعات و آموخته های انسانی که در طول حیات به آنها دسترسی پیدا کرده است، اطلاق می شود.

شرایط اقلیمی

اقلیم به شرایط آب و هوایی یک منطقه جغرافیایی گفته می شود که شامل دما، رطوبت، باد، بارش و سایر ویژگی های هواشناسی می شود که در یک برهه زمانی نسبتا طولانی پایدار هستند.

قومیت

زمانی که تعدادی از مردم در یک سری از موارد همچون زبان، تاریخ و آداب و رسوم اشتراکاتی دارند، در یک گروه جای می گیرند و این موارد باعث اتحاد و همبستگی آنان می شود.

تاریخ

در حال حاضر پوشش ساکنین هر منطقه از زمین جذابیت و ویژگی های منحصر به فردی دارد. نمی توان نسبت به پیشینه و لباس های سنتی بی تفاوت بود زیرا در پس هر نقش و نگاری تاریخی پرفراز و نشیب نهفته است.

پوشش محلی افراد هر جامعه یکی از فاکتورهای مهم برای جذب توریست و گردشگر به شمار می رود.

ما نمی توانیم در رفت و آمدهای روزانه خود از لباس سنتی بهره ببریم بنابراین پوشیدن این نوع از لباس ها محدود به مراسمات خاصی شده است.

این مراسمات می تواند شامل جشن ها و عروسی ها یا اعیاد مختص به کشورهای اسلامی باشد.

اگر با دقت به پارچه ها و طرح های لباس سنتی زنان در جهان توجه کنیم در نگاه اول متوجه تفاوت و تمایز همه پوشش های محلی می شویم.

این طرح های پیچیده روایتگر زندگی هر قوم در هر شهر، منطقه و یا کشوری در جهان می باشد.

مردمان هر گوشه ای از جهان در زبان، غذا، لهجه و شیوه و سبک زندگی متفاوت از هم هستند و این تفاوت نیز در حوزه پوشاک و لباس کاملا ملموس و واضح است.

امروزه هر کشور سعی دارد که سنت های خود را حفظ کند. زنده نگه داشتن نماد لباس های سنتی در اذهان افراد، یکی از مؤثرترین روش ها برای پایداری آداب و رسوم ها و فرهنگ قومیت ها به شمار می رود.

در ادامه مطلب به معرفی لباس سنتی زنان در جهان می پردازیم.

لباس محلی زنان هند

لباس محلی زنان هند

همه ما کم و بیش زنان هندوستان را با پوشش های ساری می شناسیم ولی ساری تنها یکی از پوشش های متداول زنان هند می باشد.

البته باید ذکر کنیم که نباید انتظار داشته باشید که این نوع پوشش را در هر منطقه از شهر و روستای کشور هندوستان ببینید.

چون در هند پوشش زنان از تنوع زیادی برخوردار است، به طور مثال؛ لباس زنان یک روستا کاملا متفاوت از لباس سایر مناطق می باشد.

اما دلیل این تنوع و تفاوت را می توان در شرایط آب و هوایی هر منطقه جغرافیایی و قومیت و سایر عوامل دانست.

تاریخ هند اتفاقات بی شماری را پشت سر گذاشته است و به طور حتم هر کدام از این رویدادها بر سبک پوشش مردم تأثیرگذار بوده است.

در ادامه مطلب به معرفی چند نمونه از لباس های سنتی و محلی زنان هند اشاره می کنیم.

ساری

قدمت ساری به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. این پوشش زیبا و خیره کننده نیازی به دوخت ندارد. زنان هندی با مهارتی خاص پارچه ای به طول چهار تا نه متر و عرض ۶۰ الی ۱۲۰ سانتی متر را به دور بدنشان می پیچند. شیوه پیچیدن و بستن این پارچه به دور بدن به چندین شکل انجام می گیرد.

زنان زیر ساری هایشان پیراهن، بلوز یا لباسی آستین کوتاه می پوشند و سپس ساری را به تن می کنند. پوشیدن ساری در هر منطقه از هند با استایل های مختلفی صورت می گیرد.

زنان بنا به سلیقه خود در کنار ساری از پالو استفاده می کنند. پالو شال بلند و ظریفی است که خانم ها می توانند آن را در جلوی لباس آویزان کنند یا در پشت لباس قرار دهند.

لهنگا چولی یا گاگرا چولی

این لباس پوشش اصلی مناطق شمالی هند به شمار می رود. اگر گذرتان به مادیا پرادش، اوتار پرادش، راجستان و گجرات رسید می توانید این لباس زیبا را بر تن زنان این نواحی ببینید.

این لباس یکی از لباس های فاخری است که شباهت زیادی به ساری دارد و از دو قسمت، بالاتنه و دامن تشکیل شده است.

چولی به پوشش بالاتنه گفته می شود و لنگا یا لهنگا نوعی دامن بسیار بلند است که کمر و پاها را می پوشاند.

پوشیدن لهنگا چولی