چگونه بر اساس شکل بدن خود لباس بپوشیم؟

فرم های متفاوت بدن

در این مقاله سعی می کنیم که یاد بگیریم بر اساس شکل بدن خود لباس بپوشیم. آیا تا به حال لباسی خریده اید که سایز آن متناسب با سایز بدن شما باشد اما زمانی که آن را می پوشید، با تصوری که داشتید کاملا متفاوت باشد.

هرکسی فیزیک بدنی خاصی دارد، اما برخلاف دنیای مجازی ما نمی توانیم در زندگی روزمره عکس خود را فتوشاپ کنیم، پس بهتر است لباس مناسب فرم بدن خود را انتخاب کنیم.

قبل از اینکه شروع کنیم باید به چند نکته اشاره کنیم:

 1. شکل و نوع بدن شما روی ترند های مد اولویت دارد.
 2. یک خیاط خیلی خوب را بشناسید.
 3. لباس را برای سایز حال حاضر خود بخرید، خرید لباس به امید لاغر شدن یا چاق شدن معمولا جواب نمی دهد.

به جنبه های مختلف بدن خود توجه کنید، سعی کنید با ورزش یا لباس مناسب توجه افراد را از قسمت نا خوشایند بدن خود دور کنید.

فرم بدن اول: مثلثی – مردانه

بیشتر مردها در کمر و شکم خود نسبت به بالا تنه مستعد چاقی هستند، مخصوصا زمانی که سن آن ها بالا می رود. در این صورت کمر با صورت یک حالت مثلثی ایجاد می کند.

شکل بدن مثلثی به این معنی نیست که شما روی فرم نیستید، اما برای خرید لباس متناسب فرم بدن شما یک چالش ایجاد می شود. بیشتر پوشاک مردانه برای شکل بدنی مثلثی برعکس(شانه پهن و کمر باریک) طراحی و تولید می شود.

توجه اصلی شما باید ایجاد تعادل و تناسب با لباس باشد.

پوشاک مردانه مناسب با بالا‌ تنه مثلثی:

 • بالا تنه با طرح متناسب: با بالا تنه خود یک شلوار هم طرح و هم رنگ انتخاب کنید. انتخاب پوشش بالاتنه و پایین تنه هم طرح و هم رنگ، نوعی توهم در شکل بدن ایجاد می کند که می تواند تمرکز افراد را از روی کمر شما بر دارد.
 • خطوط عمودی: پوشیدن لباس با خطوط عمودی اثری در بینایی ایجاد می کند، با پوشیدن این سبک از پوشاک افراد فکر می کنند قد شما بلندتر شده است و پهنای اندام شما کم شده است. از خطوط افقی فقط برای سینه با بالاتنه استفاده کنید.
 • کت با شانه های ساخت یافته: شانه های خمیده در کت(مثلا کت خلبانی) باعث می شوند شانه های شما کوچک تر به نظر برسند، پس بهتر است سعی کنید از کت های شانه دار استفاده کنید که به بدن شما شکل مربع مانند بدهد.
 • کت شلوار تک دکمه: کت شلوارهایی که در هر ردیف دو دکمه دارند معمولا حجم کمر افراد را اضافه می کنند. سعی کنید کت های تک دکمه را انتخاب کنید این کت ها حجم کمر شما را کمتر نشان می دهند و همچنین شانه های شما نیز بزرگتر نشان داده می شود.
 • رنگ های روشن: برای قسمت شانه ها و سینه سعی کنید لباس هایی با رنگ روش بپوشید و برای پایین لباس از رنگ تیره استفاده کنید. رنگ روشن حجم را زیاد نشان می دهد و رنگ تیره حجم شما را کمتر نشان می دهد. در صورتی که لباس طرح دار می پوشید سعی کنید طرح های آن بر روی سینه و بالا تنه‌ی لباس پخش شده باشد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه انتخاب رنگ لباس این مقاله را مطالعه کنید.

پوشاک مردانه نامناسب با بالا‌ تنه مثلثی:

 • تیشرت یقه دار چسب و یقه اسکی: این نوع پوشش ها بالا تنه شما را جمع می کنند و پایین تنه شما برجسته و گرد تر نشان داده می شود.
 • رنگ های روشن و طرح های شلوغ: الگو های بزرگ و روشن توجه افراد را به بالا تنه مثلثی شکل جلب می کند. همچنین کمربند بزرگ نیز طول کمر شما را بزرگ تر نشان می دهد.
 • شلوار های چسب: شلوار های چسب نیز توجه افراد را به مرکز بدن شما جذب می کند. بهتر است از شلوار های گشاد به جای شلوار های چسب استفاده کنید.

فرم بدن دوم: مثلث برعکس – مردانه

نوع شکل بدن این افراد به این صورت است که فرم شانه‌ی آن ها بزرگتر از عرض شکم آن ها است و شانه هایشان به عنوان پایه‌ی مثلث در نظر گرفته می شوند.

معمولا این فرم بدن با ورزش مداوم به دست می آید و ممکن است فرد برای اینکه به این فرم بدنی برسد ساعت ها و روزهای زیادی را در باشگاه صرف کرده باشد که نهایتا به این فرم بدنی رسیده باشد.

تولید کنندگان لباس بیشتر بر اساس فرم افراد عادی جامعه لباس های خود را تولید می کنند، بیشتر افراد جامعه ورزش نمی کنند به همین دلیل باید وقت بیشتری را برای انتخاب لباس مناسب صرف کنند.

پوشاک مردانه مناسب با بالا‌ تنه مثلث برعکس:

بعد از مدت ها تمرین و ورزش شما به دنبال لباسی هستید که زحمت چند ساله شما را نشان دهد.

باید لباس هایی انتخاب کنید که نزدیک به سایز شما هستند که بتوانند حجم توده بدنی شما و خط زیر سینه شما را نشان بدهند.

 • خطوط افقی: برای سینه به پایین از لباس هایی با خط افقی استفاده کنید که کاملا بتواند کمر شما را باریک نشان دهد.
 • لباس های چسب: شما می توانید لباس هایی بپوشید که بتواند تناسب اندام شما را نشان دهد اما نباید پیراهنی را انتخاب کنید که انگار به زور توانسته اید بپوشید.
 • تیشرت های کتانی: این تیشرت ها با ترکیبی از اسپاندکس انتخاب بسیار عالی برای پوشش بالا تنه هستند. چون به راحتی بر روی بدن کشیده می شوند و به نظر می رسد که مخصوصا برای بدن شما دوخته شده است.
 • تیشرت های یقه V معمولی: شکل یقه این تیشرت ها تاثیر منفی بر روی بدن شما دارد و توجه ها را از سینه به طرف شکم جلب می کند.
 • شلوار های جین راسته: شلوارهای خیلی چسب شکل پا را بد نشان می دهند، شلوار سایز خود یا راسته انتخاب مناسب تری برای پایین تنه هستند. پوشیدن شلوار طرح دار، کوتاه و شلوار شطرنجی توجه را از بالا تنه به پایین تنه جلب می کند.
 • کت: سعی کنید کتی که انتخاب می کنید عرض کمر آن کمی از عرض سینه شما کمتر باشد.

پوشاک مردانه نامناسب با بالا‌ تنه مثلث برعکس:

در واقع به دلیل تناسب اندام بیشتر لباس ها برای سایز شما مناسب است.

 • کت ها و ژاکت هایی که شانه های پهن دارند مناسب شما نیستند چون شانه و سینه شما را پنهان می کنند.
 • شکل ها و طرح ها: اشکال و طرح های زیاد بر روی سینه و شانه حجم سینه را پنهان می کنند و توجه افراد از تناسب اندام شما به طرح لباس و پاین تنه جلب می شود.

سعی کنید یک خیاط خوب را بشناسید و در صورت نیاز لباس های خود را اصلاح کنید.

فرم بدن سوم: مستطیل – مردانه

افراد با فرم بدن مستطیل شکل معمولا قد بلندی دارند و شانه آن ها تقریبا هم سازی با پهلو و بغل آن ها است.

پوشاک مردانه مناسب با بالا‌ تنه مستطیلی:

افرادی با بدن مستطیل شکل باید از ترفندی استفاده کنند که بالا تنه از پایین تنه حجیم تر به نظر برسد. شما باید سعی کنید که سایز لباس در میانه بالا تنه تا کمر، کمتر از نیمه بالایی باشد.

 • خطوط افقی: خطوط افقی در نیمه بالایی بالا تنه می توانند حجم سینه و شانه های شما را بیشتر نشان دهند.
 • شانه اضافی: سعی کنید از کت و ژاکت هایی استفاده کنید که حجم شانه شما را زیاد نشان می دهند.
 • لایه اضافی: پوشیدن چند لایه لباس نیز کمک زیادی به افزایش حجم سینه و شانه شما می کند. برای مثال شما می توانید روی تیشرت یقه گرد خود یک پیراهن بپوشید.
 • دستمال گردن: شما می توانید برای ایجاد تغییر در بالا تنه خود از دستمال استفاده کنید. با این روش تمرکز افراد روی قسمت های دیگری از پوشش شما جلب می شود.
 • طرح، رنگ و جزئیات: استفاده از طرح ها و رنگ های متفاوت در بالا تنه به حفظ شکل بدنی شما کمک زیادی می کند.

پوشاک مردانه نامناسب با بالا‌ تنه مستطیلی:

 • شاید تعجب کنید اما کت هایی که در هر ردیف دو دکمه دارند برای افراد با شکل بدنی مستطیل شکل مناسب نیست. سعی کنید از کت های تک دکمه یا دو دکمه استفاده کنید.

فرم بدن چهارم: بیضی- مردانه

در برخی از افراد میانه بالا تنه آن ها از شانه و کمر آن ها بزرگتر به نظر می رسد.

پوشاک مردانه مناسب با بالا‌ تنه بیضی:

سعی کنید از رنگ های تیره استفاده کنید.

 • شلوار: کمر شلوار همیشه باید راحت و کمی شل باشد. هیچوقت نباید از شلوار هایی استفاده کنید که کمر آن ها خیلی سفت است.
 • ساسپند: بهترین انتخاب برای افراد ساسپند است. هر وقت فرصت داشتید می توانید از آن استفاده کنید. ساسپند کمک می کند که شلوار از شکم تا پایین صاف بیافتد اما کمر بند شلوار را در زیر شکم جمع می کند و باعث می شود شکم شما به بالا فشار داده شود در نتیجه شما چاق تر به نظر می رسید.
 • لباس های چین دار: این نوع لباس ها به شما کمک می کنند چون در زمان حرکت و نشستن کمی کش می آیند و شما احساس راحتی بیشتری می کنید.
 • پیراهن: پیراهن و تیشرتی که انتخاب می کنید باید متناسب با سایز شما باشد. در صورتی که سایز تیشرت کوچک باشد، در بالا تنه شما چین هایی در لباس ایجاد می شود که ظاهر بدی به پوشش شما می دهد و همچنین در صورتی که سایز آن بزرگ باشد توده های بدنی شما در آن حجیم تر نمایان خواهند شد. سعی کنید از تیشرت ها و پیراهن هایی استفاده کنید که یقه بزرگ دارند.
 • کت: کت هایی با رنگ تیره و تک دکمه انتخاب مناسبی برای افراد با بالاتنه بیضی شکل است.
 • پاپیون: استفاده از پاپیون روش خوبی برای جلو گیری از افتادن کراوات بر روی شکم است. در صورتی که طرفدار پاپیون نیستید سعی کنید از کراوات های پهن استفاده کنید و در نظر داشته باشید که حتما به کمربند شما برسند.

پوشاک مردانه نامناسب با بالا‌ تنه بیضی:

 • پوشش های بالا تنه تنگ: استفاده از لباس های تگ و بدن نما اشتباه ترین کاری است که فرد می تواند انجام دهد. لباس های چسب بدن یا تنگ حجم بدن را کاملا نشان می دهند.
 • لباس طرح دار: هر چیزی که توجه افراد را به میانه بالا تنه شما جلب کند برای شما مناسب نیست. پس سعی کنید لباس هایی بپوشید که تمرکز افراد را به کل بدن جلب کند یا اینکه به چهره شما نگاه کنند.

فرم بدن پنجم: ذوزنقه – مردانه

فرم بدن ذوزنقه

بیشتر طراحان لباس از این فرم بدنی به عنوان مبنای طراحی لباس های خود استفاده می کنند.

در این فرم بدنی، کمر از شانه های فرد باریکتر است و قفسه سینه فرد تا عرض شانه کم کم کشیده می شود.

پوشاک مردانه مناسب با بالا‌ تنه ذوزنقه‌ای:

برای نشان دادن بهتر هیکل خود از لباس های فیت بدن استفاده کنید. همچنین از لباس های طرح ورزشی نیز می توانید استفاده کنید.

 • شلوار: سعی کنید لباس های گشاد نپوشید. سعی کنید از برند هایی که به شکل بدنی شما نزدیک هستند استفاده کنید. در غیر این صورت به دنبال یک خیاط خوب باشید.
 • پیراهن: پیراهن هایی با خطوط عمودی شما را بلند قدتر نشان می دهند و لباس های با خطوط عمودی حجم بدن شما را بیشتر نشان می دهند. شما می تواند بر اساس سلیقه و نیاز خود هر کدام را انتخاب کنید.
 • کت: استفاده از کت خصوصا زمانی که دکمه های آن را ببندید، شانه های شما را پهن تر و کمر شما را باریک تر نشان می دهد، سعی کنید یک دکمه آن را ببندید.
 • کراوات: از کراوات هایی با طول معمولی استفاده کنید. سعی کنید کراوات به سگک کمربند شما برسد. کراوات هایی با سایز کوچک، پهن و غیره تعادل بدنی شما را از بین می برند.

پوشاک مردانه نامناسب با بالا‌ تنه ذوزنقه‌ای:

شما می توانید ترکیب بدنی خود را با لباس هایی که مناسب سایز شما نیستند، از بین ببرید.

 • در هیکل های عادی شما باید سعی کنید که لباس های سایز مناسب خود را بپوشید. باید از لباس هایی که شل و گشاد هستند، بپرهیزید(مگر اینکه خصوصا بخواهید این سبک لباس بپوشید).
 • در صورتی که شما هیکل و قد عادی دارید به احتمال زیاد تیپ شما با بیشتر مردم ترکیب می شود. سعی کنید همیشه تفاوتی در لباس های خود داشته باشید. مثلا کت یا پیراهنی بپوشید که رنگ جیب هایش متفاوت باشد و همچنین از کفش یا ساعت خوب استفاده کنید. ترکیب رنگ مناسب همیشه می تواند ظاهر شما را متفاوت و جذاب تر کند.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید، شکل بدن شما همیشه به روی ترند های مد اولویت دارند.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

  محصولات و برندها