پوشاک (Clothing)؛ پوشاک را بهتر بشناسیم

پوشاک استوک

پوشاک (Clothing)

پوشاک آدمی را در برابر سرما و گرمای زیاد محافظت میکند. آدمی از بدو تولد زمانی که چشمانش را بر روی کره خاکی باز میکند به یک تن پوش  نیاز دارد. انسانهای اولیه برای پوشاندن تن برهنه ی خود از پوست حیوانات استفاده میکردند. انسانهای متوسط و فقیر از لباسهای ساده تر و تن پوشهای ارزانتری استفاده میکردند ولی ثروتمندان از پوشاک پشمی یا ابریشم که دوخته شده بودند استفاده میکردند.

بشر به مرور با پیشرفت درعرصه نساجی، موفق  به تولید پوشاک مناسبی برای پوشاندن تن خود شد.امروزه پوشاک مخصوص برای انجام کارهای خاص تولید خواهد شد. به عنوان مثال پوشاک آتش نشانها برای محافظت آنها در برابر سوختگی، خراش و سایر خطرات طراحی شده است یا پوشاک نظامیان که به آنها چستی و چابکی خاصی برای انجام عملیاتها در میدان جنگ میدهد.

پوشاک

 با پیشرفت فناوری نانو در دهه های اخیر بشر موفق به تولید پوشاک هوشمند شده است. هوشمند بودن پوشاک به این معنی نیست که پوشاک کاری برای ما انجام دهد مثلا چایی دم کند یا غیره. بلکه هوشمند بودن پوشاک به این معنی است لباسهای تولید شده ما را در برابر سرما و گرما به صورت هوشمند حفظ خواهد کرد یعنی در صورت سرد بودن آب و هوا پوشاک بدن را گرم میکند و در صورت گرم بودن هوا پوشاک بدن را خنک خواهد کرد.

با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید پوشاکی شده اند که قطرات مایع نمی توانند در آن نفوذ کنند. فناوری نانو باعث خاصیت لغزندگی قطرات آب بر روی لباس شده، لک و آلودگی را دور میکند.

پوشاک

پوشاک، وسیله ای برای حفظ حجب و حیا

مهمترین وظیفه پوشاک پوشاندن تن و حفظ حجب و حیای آدمی است. در اجتماع برهنه بودن تن نوعی هنجار اجتماعی به حساب می آید و ارزش و منزلت آدمی را پایین می آورد. پس با در نظر گرفتن این موضوع پوشاک نقش مهمی در زندگی بشر دارد.

تاریخچه پوشاک

پوشاک

انسان، نخستین بار از پوست حیوانات برای خود لباس تهیه کرد. لباس انسانهای نخستین بسیار گشاد بود. در تمدنهای نخستین مردم فقیر لباسهای ساده ای بر تن می کردند ولی مرردم ثروتمند از لباسهای دوخته شده از حریر و ابریشم مرغوب استفاده می کردند.

ایرانیان با داشتن تمدنی ۱۰ هزار ساله دارای دستاوردهای زیادی بودند. بعنوان مثال،  نخستین ابزار ریسندگی و بافندگی در کمربند، نزدیک بهشهر، یافت شد که به ۷ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. اسکندر مقدونی در زمانی که به ایران حمله کرد و ایران را به تصرف خود درآورد لباس ایرانی بر تن داشت.

پوشاک

کت و شلوار

ایرانیان نخستین کسانی بودند که کت و شلوار می پوشیدند. برای نخستین بار ایرانیان کت آستین دار و شلوار بلند می­پوشیدند. دیگر ملتها شلوار نمی­پوشیدند و حتی ایرانیان را به خاطر شلوارهای رنگیشان مسخره می کردند. حتی ایرانیان برای سوارکاری یک شلوار چسبناک طراحی کرده بودند.

پوشاک

پوشاک

پوشش زنان

زنان ایران از گذشته های دور با پوشش پوشیده در اجتماع ظاهر میشدند و همیشه چادری بر سر داشتند که قسمتی از بدن آنها را می پوشاند. به همین خاطر زنان ایرانی از گذشته به پاکدامنی مشهور بودند.

پوشاک و نشانه ها

لباسی که ما بر تن میکنم بیانگر نوع شخصیت ما هستند. لباسی که ما برای پوشیدن انتخاب می کنیم تاثیر بر روی روان ما تاثیر خواهد گذاشت. به همین خاطر پژوهشگران در دانشگاه  تورث­وسترن بر تاثیر لباس بر روان انسان تحقیقاتی را انجام داده اند.

لباسی که بر تن میکنیم میتواند نشانگر اعتقادات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی ما باشد. به بیان دیگر لباس بر نحوه رفتار ما تاثیر میگذار و بیانگر احساسات درونی ما می باشد.

لباس های تنگ: افرادی که لباس های تنگ میپوشند عموما افرادی مغرور و زود رنج اند. همچنین افرادی بسیار جذاب هستند.افرادی شایسته و معقول اند.

لباس های گشاد: افرادی که لباس های گشاد میپوشند افرادی بخشنده هستند به هیچ وجه حسود نبوده و دوستان زیادی دارند. فداکار و صادق نیز هستند.

لباس های تیره: افرادی که لباس های تیره میپوشند عموما افرادی خودخواه بود و بسیار خونسرد هستند به ندرت عصبانی می شوند و و سلیقه ی خوبی در انتخاب لباس دارند.

لباس های روشن: افرادی که لباس های روشن میپوشند افرادی فداکار و صادق هستند. افرادی مهربان و شوخ طبع هستند عاشق صلح و صفا و آرامش اند.

توضیحات ذکر شده تا حدودی بیانگرارتباط حالات روحی و روانی افراد با نوع پوشش آنها می باشد.

فروشگاه پوشاک استوک امی با داشتن تنوع در انواع محصولات استوک اروپایی و تنوع در بهترین برندهای اروپایی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان پوشاک با  انواع سلیقه و هر قشری می باشد.

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها