پر استفاده ترین کلاه های امروزه را بهتر بشناسیم

انواع کلاه

کلاه مدت زمان زیادی است که جای خود را به عنوان یک اکسسوری در استایل مردانه و زنانه ثبت کرده است. کلاه را می توان به هر نوع تیپ و استایلی اضافه کرد و همچنین کلاه در هر فصلی می تواند کاربردی باشد، در هوای افتابی، بارانی و سرما به شما کمک می کند که نور آفتاب شما را اذیت نکند باران موهایتان را خیس نکند همچنین در سرما نیز به گرم شدن سر کمک می کند.

به عقیده تاریخ شناسان اولین کلاه در منطقه تسالی یونان که بخاطر سوارکار های قدرتمند مشهور بود، استفاده شده است. این کلاه پتاسوس نام داشت و از نمد و نی درست شده بود.

۱. کلاه فدورا Fedora hat

 کلاه فدورا Fedora hat

کلاه فدورا یکی از قدیمی ترین نوع کلاه هایی است که جایگاه خود را در دنیای مد مردانه حفظ کرده است. این کلاه سال ۱۸۸۲ به عنوان کلاه زنانه عرضه شد و بعد از اینکه پرنس ادوارد در سال ۱۹۲۴ از ان استفاده کرد به کلاه مردانه تغییر یافت. همچنین در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰ میلادی به کلاه محبوب گنگستر های تبدیل شد. امروزه دوباره این نوع کلاه ها به ترند دنیای مد تبدیل شده اند.

کلاه فدورا در سایز ها و رنگ های مختلف تشکیل می شود، برای انتخاب سعی کنید از رنگ های خنثی استفاده کنید همچنی عرض کلاه های انتخابی شما متوسط باشد. به دلیل کلاسیک بودن سعی کنید با لباس مردانه کلاسیک آن را ست کنید.

۲. کلاه تریلبی Trilby hat

 کلاه تریلبی Trilby hat

به دلیل شباهت ظاهری معمولا کلاه تریلبی با کلاه فدورا اشتباه گرفته می شود. تریلبی کلاه متفاوتی است که از نخ راه راه یا حصیر درست شده است. تریلبی لبه های کوتاه تری نسبت به فدورا دارد همچنین تاج این کلاه از فدورا بزرگتر است. شما می توانید از بهار تا پاییز از این کلاه استفاده کنید. تریلبی را روی جلوی سر خود قرار ندهید بلکه سعی کنید کمی ان را به عقب بکشید، این کلاه بیشتر یک اکسسوری برای مد است نه وسیله ای برای محافظت از صورت یا چشم به همین دلیل می توان در استایل زنانه و مردانه از ان استفاده کرد. این نوع کلاه ها بیشتر توسط اعضای گروه های موسیقی و مسابقات اسب سواری پوشیده می شود.

۳. کلاه پاناما Panama hat

کلاه پاناما Panama hat

این نوع کلاه ها را به راحتی می توانید با لباس پیراهن های رنگ روشن و سفید رنگ ست کنید. این کلا برای آب و هوای گرم و افتابی درست شده است و تنها در فصل تابستان کاربرد دارند. معمولا این نوع کلاه ها رنگ روشن یا سفید هستند و معمولا وزن کمی دارند و هوا به راحتی بین این نوع کلاه جریان دارد. از این کلاه می توان برای استایل مردانه و زنانه استفاده کرد

این کلاه بر خلاف اسمش در پاناما درست نشده است بلکه در اکوادر درست می شود. در سال ۱۵۰۰ توسط اسپانیایی ها در زمانی که می خواستند اکوادور را فتح کنند در بین بومیان منطقه کشف شد. این کلاه از نوعی نی که در جنگل های بارانی رشد می کند، درست شده است. کیفیت بافت آن به حدی بالا بود که در بین اسپانیایی ها شایعه شده که کلاه پاناما از پوست خون آشام درست شده است.

۴. کلاه باولر Bowler hat

 کلاه باولر Bowler hat

کلاه باولر یکی از اصلی ترین نماد های پوشش بریتانیایی است. این کلاه توسط بازیگران مشهوری مانند چارلی چاپلین، کرلی هاوارد و جان کلِسی استفاده شده است. این نوع کلاه استحکام بیشتر نسبت به کلاه های دیگر دارد و لبه های ان نیز باریک باریک تر است. همچنین به نام دربی نیز شناخته می شود. این کلاه را هم در استایل زنانه هم در استایل مردانه استفاده می کنند.

۵. کلاه Porkpie

کلاه Porkpie

این کلاه نیز در سال ۱۸۳۰ به عنوان کلاه زنانه شروع به کار کرده بود اما در طی زمان به کلاه مردانه تبدیل شد. شکل کلاه گرد است و بالای کلاه نیز کاملا تخت درست شده است، همچنین لبه های ان رو به بالا متمایل هستند.

کلاه Porkpie در دهه ۳۰ میلادی بین دانشجویان محبوب شد اما در دهه ی ۵۰ از محبوبیت ان بشدت کاسته شد.

اگر اهل سریال باشید این کلاه را در سریال بریکینگ بد دیده اید. کلاه شخصیت اصلی سریال والتر وایت مدل پورک پای بود.

کلاه Porkpie از چندین متریال متفاوت درست می شوند و به سلیقه خود می توانی آن را با لباس های متفاوت ست کنید.

۶. کلاه Boater 

کلاه Boater

این کلاه نیز در سال ۱۸۸۰ به کلاه مردانه تبدیل شد از آن زمان به یک کلاه کلاسیک تابستانه تبدیل شد. دهه طلایی این کلا در قرن بیستم بود که بیشتر مردم در فعالیت های تابستانه خود از آن استفاده می کردند.

این کلاه از نوعی نی به اسم سِنیت درست می شود. تاج کلاه به صورت تخت و بیضی شکل است و یک ریبون محکم نیز به دور آن کشیده شده است.

استفاده از این کلاه امروزه در حال کم و زیاد شدن است. اما هنوز هم می توان از آن در تابستان استفاده کرد.

۷. کلاه آکوبرا Akubra hat

کلاه آکوبرا Akubra hat

کلاه Akubra از کلمه بومی استرالیایی به معنی پوشش سر گرفته شده است. Akubra از اولین تولیدات برندی به همین نام است که کار خود را با تولید این کلاه در سال ۱۹۱۱ شروع کرد و امروزه بازه کاری خود را بسیارگسترش داده است. این کلاه مانند کلاه فدوراست با این تفاوت که سایز کلی ان بزرگتر است.

این کلاه امروزه طرفداران بسیاری دارد خصوصا بین کاوبوی ها . همچنین اگر اهل فعالیت های بیرون مانند ماهی گیری اسب سواری و کوه نوردی باشید بسیار کاربردی خواهد بود.

۸. کلاه تخت Flat Cap

کلاه تخت Flat Cap

یکی از قدیمی ترین کلاه های مردانه که هنوز هم بصورت گسترده از آن استفاده می شود کلاه تخت است. در سال ۱۵۷۱ توسط حکومت انگلیس برای قدرت بخشیدن و حمایت از صنعت پشم تلاش کردن این نوع کلاه را بین مردم رواج دهند. جتی پارلمان انگلیس قانونی وضع کردن که پوشیدن این کلاه در یکشنبه ها اجباری شود. چون این قانون تنها بر روی طبقه کارگر اعمال شده بود پوشیدن کلاه نشان دهنده طبقه کارگر در انگلیس بود تا زمانی که این قانون ۳۰ سال بعد لغو شد.

در سال ۱۹۲۰ کلاه تخت در بین فقیر وثروتمندان محبوب شده بود. البته زمانی که جان اف کندی نپوشیدن کلاه را مد کرد کم کم استفاده از این کلاه نیز کم شد.

این کلاه اغلب از پشم ساخته می شود اما بعضی وقت ها از پنبه ها و کتان برای حجم دار کردن بیشتر ان استفاده می شود. ظاهر کلاه گرد است و در بالای ان یک دکمه وجود دارد و در جلو نیز یک لبه کوتاه به ان اضافه شده است.

یک مدل دیگر نیز وجود دارد که کلاه از هشت تکه تشکیل شده است و لبه کلاه هم جلو تر است. این کلاه اسم های مختلفی دارد نیوز بوی،‌ گتسبی، ایوی و کبی.

 peaky blinders flat hat

اگه به سریال علاقه دارید این نوع کلاه نشانه گروه پیکی بلایندرز است. همچنین امروزه نیز این کلاه پر طرفدار است و شما به راحتی می توانید ان را بپوشید.

۹. کلاه بیس بال Baseball Cap

کلاه بیس بال Baseball Cap

در میان همه کلاه ها از هیچ کدام به اندازه کلاه بیس بال استفاده و سواستفاده نشده است. این کلاه در ابتدا سال ۱۸۶۰ توسط گروه بیسبال Brooklyn Excelsiors به عنوان کلاه ورزشی استفاده شد.

در سال ۱۹۴۰ به داخل ان یک لایه لاتکس اضافه کردند که ساختار منسجم تری به خود بگیرد و در این سال ظاهر ان به شکلی که امروزه می شناسیم درامد. جالب است بدانید تا سال ۱۹۷۰ پوشیدن کلاه در بیرون از ورزشگاه قابل قبول نبود. به دلیل ماهیت اسپورت ان این کلاه به عنوان اکسسوری مردانه و زنانه استفاه می شود.

ظاهر کلی این کلاه گرد است و در بالای ان یک دکمه وجود دارد و البته یک لبه دراز هم دارد. در طی سال چنیدین استایل مختلف از این کلا عرضه شده است که مشهور ترین ان کلاه trucker است که در سال ۱۹۸۰ عرضه شد.

کلاه trucker

کلاه بیسبال عادی ترین و پر استفاده ترین کلا در این لیست است. شما می توانید یکی از آن را در هر خانه ای پیدا کنید. همچنین می توانید با لباس های زیاد می توانید از کلاه استفاده کنید.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها