لیدل؛ هلدینگ لیدل(Lidl)

هولدینگ لیدل

هلدینگ لیدل (Lidl) یک سوپرمارکت زنجیره ای فعال در حوزه جهانی است که در Neckarsulm آلمان مستقراست. لیدل دارای بیش از ۱۰ هزار فروشگاه فعال در سراسر اروپا و ایالات متحده است. مالک این شرکت آقای دیتر شوارتز است. ایشان همچنین مالک فروشگاه­های زنجیره­ای هندل شاف (Handelshof) و هایپر مارکت کاف لند (Kaufland) می باشد.

لیدل در چندین بازار از جمله ایالات متحده فعالیت دارد و رقیب اصلی یک شرکت آلمانی به نام آلدی (Aldi) است. این شرکت تقریباً در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا فروشگاه دارد. بعلاوه لیدل (Lidl) در کشورهای سوئیس، صربستان، انگلستان و ایالات متحده مشغول به فعالیت می باشد.

 

تاریخچه لیدل (Lidl)

آقای یوزف شوارتز پدر دیتر شوارتز در سال ۱۹۳۰ با یک عمده فروش میوه شراکت خود را آغاز می کند، که این امر نقطه عطف تبدیل شدن لیدل (Lidl) به یک عمده فروش مواد غذیی است.

دیتر شوارتز در سال ۱۹۷۷ سوپرمارکت های تخفیفی خود را راه اندازی کرد. او نمی خواست از نام شوارتز مارکت (Schwarz-Market) برای فروشگاه های تخفیفی خود استفاده کند و تمایل داشت از نام تجاری شریک سابق پدرش یعنی لیدل (Lidl)  استفاده کند؛ ولی دلایل قانونی مانع از آن می شد که بتواند از این نام تجاری استفاده کند. او پس از مطالعه یک مقاله مرتبط در روزنامه پی برد که لیدل نام یک نقاش و مدرس بازنشسته به نام لودویگ لیدل است. بنابراین آقای دیتر شوارتز امتیاز این اسم را به قیمت یک هزار مارک از معلم بازنشسته خریداری کرد.

لیدل که بخشی از گروه شوارتز است، با فروش سالانه ۱۰۴٫۳ میلیارد یوریی پنجمین خرده فروش بزرگ جهان است. اولین فروشگاه زنجیره ای تخفیفی لیدل با تبعیت از مفهوم برند آلمانی به نام آلدی (Aldi) در سال ۱۹۷۳افتتاح شد. آقای شوارتز کالاهایی را که فروش خوبی نداشت از زنجیره فروش حذف کرد و سعی کرد تا خرده فروشی های خود را با حداقل هزینه نگهداری کند. زنجیره تخفیف لیدل (Lidl) در سال ۱۹۷۷، بیش از ۳۳ فروشگاه فعال داشت.

فروشگاه لیدل

فروشگاه لیدل در شهر میدلزبرو انگلستان

این شرکت اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۹۴ در انگلستان افتتاح کرد. از آن زمان تا کنون، لیدل انگلستان (Lidl UK) پیوسته در حال رشد است و اکنون بیش از ۷۶۰ فروشگاه تخفیفی فعال در انگلستان دارد. سهم این شرکت در بازار مواد غذایی انگلستان ۵ درصد است، به همین دلیل به عنوان بازیگر کوچکی این حوزه در انگلستان شناخته می شود.

فروشگاه لیدل

لیدل در شهر گرینویو کارولینای جنوبی در ایالات متحده

این شرکت مقر ایالات متحده خود را در ژوئن سال ۲۰۱۵ در ایالت ویرجینیا در شهر آرلینگتون تأسیس کرد. مراکز توزیع عمده لیدل (Lidl) در شهر مبان ایالت کارولینای شمالی و اسپوتسیلوانیای ایالت ویرجینیا قرار دارند. لیدل (Lidl) ابتدا فروشگاه هایی در ساحل شرقی میان ایالت های ویرجینیا و جورجیا افتتاح کرد. همچنین آنها اولین فروشگاه خود را در شهر ویرجینیابیچ یکی از بزرگترین شهرهای ایالات ویرجینا در سال ۲۰۱۷ افتتاح نمود. لیدل (Lidl) در نظر داشت تعداد فروشگاه های خود در ایالات متحده تا سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰ شعبه برساند. همچنین ۲۷ فروشگاه دیگر را در نوامبر ۲۰۱۸ در بهترین نقاط بازار در شهرهای نیویورک و نیوجرسی افتتاح کرد. همچنین اولین فروشگاه خود را در دسامبر سال ۲۰۱۸ در مرکز خرید استاتن آیلند شهر نیویورک افتتاح کردند.

مدل تجاری لیدل

این شرکت برخلاف رقیب سنتی خود یعنی آلدی (Aldi)، دارای محصولات بیشتر با مارک های متنوع تری می باشد. لیدل (Lidl) هر یک از محصولات غذایی لذیذ خود را در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا تولید و با قیمت مناسبی در سراسر جهان توزیع می کند. همچنین آنها (Lidl) بسیاری از مواد اولیه خود را از کشورهایی که فروشگاه در آن واقع است، تأمین می کند. لیدل همانند رقیب خود یعنی آلدی (Aldi)، سفارشات هفتگی متفاوتی و خاصی دارد به طوری که کالاهای غیر خوراکی آن با گذر زمان و تغییر فصول، تغییر می کند.

لیدل در انگلستان در نوع بازاریابی و ارائه مزایا به کارمندان و حقوق و دستمزد آن ها و ارائه تخفیف برای کارکنان خود رویکرد متفاوتی نسبت به آلمان اتخاذ کرده است.

لیدل در ایام کریسمس سرویس محصولات تجملی خود را به نام (Upmarket) معرفی کرد. برای راه اندازی این سرویس نیاز به سرماه گذاری زیادی داشتند. به همین دلیل رونی گوتشلیج که به مدت شش سال تا سال ۲۰۶ مدیریت نمایندگی انگلستان را بر عهده داشت، مسئولیت این امر را برعهده گرفت ولی به دلیل هزینه های زیادی که این سرویس در برداشت، سبب تنش در دفتر مرکزی شد، به همین دلیل آقای رونی گوتشلیج به طور غیر منتظره ای از شرکت جدا شده و به جای ایشان یک مدیر فروش اتریشی جایگزین ایشان شد.

لیدل برای انگلستان برنامه های جاه طلبانه ای داشت به طوری که تعداد فروشگاه های خود را به ۱۵۰۰ شعبه رساند و تنها از ۶۳۰ شعبه خود در انگلستان بالغ بر ۴٫۷ میلیارد پوند درآمد داشت.

فروشگاه لیدل

سرویس ها و خدمات لیدل (Lidl)

در ژانویه ۲۰۱۲ لیدل (Lidl) تصمیم گرفت تعدادی نانوایی در فروشگاه های خود در سراسر اروپا راه اندازی کند. نانوایی ها از یک فضای کوچک با تعدای اجاق برای پخت به همراه محلی که نان و شیرینی های پخته شده به نمایش گذاشته شود تشکیل می شد. در آغاز کار برای اینکه مشخص شود آیا تقاضا برای محصولات تازه پخته شده در فروشگاه وجود دارد یاخیر، نانوایی ها در تعداد محدودی از فروشگاه ها مورد آزمایش قرار گرفتند.

در آگوست ۲۰۱۳ لیدل انگلستان (Lidl UK) سرویس برای چاپ عکس سریع و در لحظه احداث کرد. این سرویس چاپ عکس مشتریان را با تخفیف قابل توجهی انجام می داد.

لیدل ایالات متحده (Lidl UK) در ماه می سال ۲۰۱۹ برای آزمایش یک سرویس آنلاین تحویل درب منزل، تحت عنوان Boxed.com شروع به همکاری کرد.  همچنین آنها (Lidl) اولین فروشگاه خود در سال ۲۰۲۰ را در لانگ آیلند نیویورک افتتاح کرد. در ضمن این شرکت (Lidl) برای تحویل مواد غذایی به درب خانه ها با شرکت تارگت کارپ (Target Corp) وارد همکاری شد.

برند لیدل

محصولات لیدل (Lidl)

لیدل (Lidl) فقط با تولید کنندگانی کار می کند که با استاندارها و ارزش های آنها(Lidl) مطابقت داشته باشد، به همین خاطر منشأ محصولات برای لیدل (Lidl) خیلی مهم است. لیدل انگلستان (Lidl UK) دو سوم محصولات خود را از داخل انگلستان تامین می کند. آنها(Lidl) از کشاورزان انگلستان حمایت و به این کار خود افتخار می کند.

لیدل (Lidl) وظیفه دارد مطمئن شود که مواد اولیه مورد استفاده سالم تهیه شده باشند، به همین خاطر در انتخاب مواد اولیه برای تولیدات محصولات بسیار با دقت عمل می کند. لیدل (Lidl) برای حفظ استاندارهای سلامتی از سوی تأمین کنندگان مواد اولیه، با اتحادیه جنگل های بارانی و شورای نظارت بر امور دریایی همکاری می کند.

اختلافات (امور حقوقی)

مواد غذایی

 • در سال ۲۰۱۸ گزارش شد که لیدل کالباس خام را از لهستان به آلمان وارد می کند. کشاورزان خوک در آلمان نگران این بودند که تب خوکی آفریقا به آلمان سرایت کند.
 • در سال ۲۰۱۷ ، لیدل  درگیر بحث و جدال در مورد تخم های آلوده به حشره کش فیپرنیل شد .
 • در سال ۲۰۱۴ ، یک کارگر سابق Lidl UK پس از گزارش تخلف از ایمنی مواد غذایی و مورد اذیت و آزار گرفتن در محل کار خود ، علیه لیدل برنده پرونده شد.
 • در سال ۲۰۱۳ یکی از زنجیره های سوپرمارکت لیدل (Lidl) با فروش گوشت اسب سبب رسوایی لیدل شد.
 • در سال ۲۰۱۱، استیک های گوشت چرخ شده این شرکت تحت برچسب Lidl Steak Country حاوی باکتری Coli بود، که سبب بروز بیماری در فرانسه شد و ۱۸ نفر در این کشور به شدت بیمار شدند که عمدتاً بچه ها بودند. بسیاری از این کودکان در طول عمر خود نیاز به درمان دارند؛ همچنین یکی از این کودکان به شدت ناتوان شد و بعد از مدتی درگذشت.
 • در سال ۲۰۱۰ ، پنیر فروخته شده تحت لیبل خصوصی Lidl Reinhardshof حاوی باکتری لیستریا بود. یک نفر در آلمان پس از خوردن پنیر، در اثر مسمومیت غذایی درگذشت. به دلیل نقض قانون مواد غذایی، لیدل (Lidl) 1.5 میلیون یورو جریمه شد.

شرایط کار و حقوق کار

فروشگاه­ها و انبارها

 • رسوایی از بار سنگین کاری در سال ۲۰۱۷، موجب ترس و وحشت کارگران لیدل در فرانسه شد.
 • در سال ۲۰۱۷ ، دادگاهی علیه تلاش های Lidl UK برای سرکوب نمایندگی اتحادیه­های کارگری در Bridgend ولز، حکم صادر کرد.
  • در سال ۲۰۱۵ ، یکی از کارگران انبار لیدل  با آویزان کردن خود در محل کار خود در یکی از شهرها  فرانسه خودکشی کرد. طبق بررسی های بازرسی کار، لیدل بارها و بارها با اظهارات توهین آمیز، کارگر را مورد اذیت و آزار داده بود. این کارگر به یکی از بستگان خود گفته بود که کار پنج کارمند را انجام داده است.
 • در سال ۲۰۱۴ ، به کارمندان لیدل انگلستان دستور داده شد که به زبانی غیر از زبان انگلیسی ، حتی ولیسی (زبانی که در ولز استفاده می شود) ، با مشتریان لیدل صحبت نکنند. انجمن زبان ولزی (Cymdeithas yr Iaith) گفت این سیاست “وحشتناک” است. جیمی بوان ، رئیس Cymdeithas yr Iaith ، گفت که “از آنجا که لایحه زبان ولزی چهار سال پیش تصویب شد ، متوقف کردن صحبت کردن کارمندان با زبان ویلسی غیرقانونی است”.
 • در سال ۲۰۰۶ ، اتحادیه کارگری آلمان نسخه جدیدی از کتاب سیاه در مورد لیدل در اروپا را منتشر کرد. این کتاب برگرفته از حساب کارمندان گذشته و حال لیدل بود. این شامل بسیاری از انتقادات گسترده علیه زنجیره مواد غذایی است. به عنوان مثال، یک سیاست ضد بارداری در شعبه پرتغال ذکر شده است.

فروشگاه­های لیدل (Lidl)

از سال ۲۰۱۹ لیدل در ۲۹ کشور جهان حضور داشت.

کشور تعداد فروشگاه ها
آلمان ۳،۳۰۱
فرانسه ۱۵۰۰
انگلستان ۷۶۱
لهستان ۷۰۰
ایتالیا ۶۰۰
اسپانیا ۶۰۰
هلند ۴۱۱
بلژیک ۳۰۰
رومانی ۲۵۶
کشور پرتغال ۲۴۷
یونان ۲۳۲
اتریش ۲۳۰ 
جمهوری چک ۲۲۰
فنلاند ۱۸۱ + ۴ فروشگاه های فروشی 
مجارستان ۱۷۲
سوئد ۱۷۱ 
ایرلند ۱۵۶ 
اسلواکی ۱۳۲
دانمارک ۱۲۵
بلغارستان ۱۰۰ 
کرواسی ۱۰۰ 
سوئیس ۱۰۰ 
ایالات متحده ۹۴ 
اسلوونی ۵۴ 
لیتوانی ۴۸ 
صربستان ۳۹
قبرس ۱۷
لوکزامبورگ ۱۰
مالت ۸
لتونی در ساخت و ساز ، ۱۰ فروشگاه برنامه ریزی شده اند تا سال ۲۰۲۰ افتتاح شوند. 
استونی در ساخت و ساز ، ۹ فروشگاه برنامه ریزی شده اند تا سال ۲۰۲۰ افتتاح شوند. 
کل فروشگاه های LIDL ۱۰،۸۴۷

هم اکنون لیدل (Lidl) زنجیره ای موفق از فروشگاه های مواد غذایی است که با بیش از ۴۰ سال سابقه کاری در اروپا در ۳۲ کشور جهان فعالیت می­کند. محصولات خوراکی و غیر خوراکی را بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ فروشگاه در ۲۹ کشور جهان ارائه می­دهد.

فروشگاه بزرگ پوشاک امی، بعنوان یکی از اصلی ترین عرضه کننده گان پوشاک مجموعه لیدل، در حوزه فروش خرده و عمده مشغول به فعالیت می باشد.

1

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 • v bucks generator
  3 هفته پیش

  Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!|

محصولات و برندها