تاناکورای مهاباد; تاناکورای مهاباد را بهتر بشناسیم

تاناکورای مهاباد

وقتی که اسم تاناکورای مهاباد را می شنویم، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کنه چیه؟ من مطمئنم بیشتر شما به پوشاک دست دوم و پوشاک استوک فکر می کنید. آیا هرگز به این فکر کرده اید که چرا تاناکورا؟ اصلاً تاناکورا واژه کدوم زبان هستش؟ یا اینکه تاناکورا برای اولین بار در کجا تأسیس شد؟

تاناکورا با خود فرهنگ پوشش جامعه ما را دگرگون کرد. با شروع به کار تاناکورا، پوشاک دست دوم و استوک راهی بازار ایران شدند و تیپ جوانان ما را تحت تأثیر قرار داد. حالا بپردازیم به سرگذشت تاناکور، مهاباد، پوشاک دست دوم و استوک…

شروع کار تاناکورای مهاباد

دهه شصت

تاناکورای مهاباد کار خود را در دهۀ 60 در حوزه پوشاک دست دوم آغاز کار کرد. در ابتدا و در دهۀ اول شروع به کار این مجموعه، اغلب پوشاک های موجود در تاناکورای مهاباد دست دوم بودند.

یعنی پوشاکی که یک یا چندین بار از آن استفاده شده است. پس از گذشت چند دهه و اکنون که در دهه چهارم فعالیت تاناکورا هستیم، تقریبا دو سوم مجموعه تاناکورای مهاباد رویکرد کاری خود را تغییر داده و در حوزه پوشاک استوک بیشتر فعالیت دارند.

پوشاک استوک به پوشاکی گفته می شود که در اصل مازاد شرکت های تولید کننده پوشاک اروپایی هستند، که در انبارآن ها ذخیر شده و به فروش نرفته اند. این شرکتها، پوشاک مازاد را به صورت کیلویی به فروش می رسانند. مجموعه تاناکورای مهاباد با شرکت در این کمپین ها (فستیوال)، خرید خود را در آنجا انجام می دهند.

پوشاک استوک، به پوشاک نو و تازه ای گفته می شود که از آن استفاده نشده و کهنه و دست دوم نیستند. بنابراین، حالا که در اوخر دهه چهارم فعالیت تاناکورای مهاباد هستیم، بیشتر پوشاک موجود در این مجموعه، پوشاک استوک اروپایی و از بهترین برندها می باشند.

پوشاک استوک موجود در تاناکورای مهاباد دارای برندهای مختلفی می باشند به نحوی که هر یک از آنها از معتبرترین تولید کنندگان پوشاک در دنیا هستند.

از برندهای معرف می توان به اچ اند ام (H&M)، هلدینگ لیدل (اسمارا[Esmara]، لیورجی[Livergy]، کریویت[Crivit]، لوپیلو[Lupilu])  و کیابی (Kiabi) اشاره کرد.

حالا شاید برای شما سؤال باشه که نام تاناکورا از کجا اومده؟

سالهای دور از خانه

سالهای دور از خانه

در دهه ی شصت یک سریال ژاپنی به نام  ” سالهای دور از خانه ” از صدا و سیمای پخش می شد. شخصیت اصلی این داستان خانمی است که اوشین تانوکورا نام دارد و در سنین پیری خاطرات زندگی سختش از زمان کودکی تا بزرگسالی را تعریف می‌کند.

این سریال که از سال ۱۳۶۵ شنبه شب‌ها در ایران پخش می‌شد، تأثیر فرهنگی زیادی در جامعه آن روز ایران بر جای گذاشت. به عنوان مثال فروشگاه‌های لباس‌های دست دوم، نام تاناکورا را از نام فامیل اوشین تانوکورا که در سریال صاحب و گرداننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای تانوکورا بود، وام گرفته‌اند.

و این گونه تاناکورای مهاباد تاسیس شد.

به غیر از تاناکورای مهاباد دیگه از کجا پوشاک استوک تهیه کنیم؟

استوک یا تاناکورا؟

شهرستان مهاباد دارای بازارچه های مختلفی است. در این بازارچه ها کالاهای مختلفی ازجمله کالاهای الکترونیکی، لوازم آرایشی، اسباب بازی بچه ها و پوشاک استوک و سایر کالاهای دیگر به فروش می رسد. یکی از بازارچه ها مهاباد، مجتمع تجاری نور می باشد که در نزدیکی تاناکورای مهاباد واقع شده است و دارای مغازه های مخصوص این نوع پوشاک است.

البته همانگونه که گفیتم بازارچه ها دارای کالاهای مختلفی هستند و باید مغازه های مخصوص پوشاک استوک را پیدا کنید. بنابراین شاید برای کسانی که فقط برای خرید پوشاک استوک به آنها مراجعه می کنند، زمان زیادی تلف شود.

چناچه برای خرید به تاناکورای مهاباد مراجعه می کنید و فقط قصد خرید پوشاک استوک را دارید، به نظر ما بهترین گزینه، فروشگاه های بزرگی هستند که فقط در حوزه پوشاک استوک فعالیت دارند. یکی از این فروشگاه ها، فروشگاه بزرگ پوشاک استوک امی می باشد. 

این فروشگاه بزرگ که در نزدیکی تاناکورای مهاباد و جنب مجتمع تجاری نور واقع شده است، دارای برترین برنده ها و بهترین کیفیت در حوزه پوشاک استوک می باشد.

فروشگاه پوشاک استوک امی با سه شعبه در سطح شهرستان مهاباد و یک انبار مرکزی در سلیمانیه عراق، فعالیت گسترده ای در حوزه پوشاک استوک دارد.

مهاباد

شهرستان مهاباد

شهرستان مهاباد یکی از شهرهای کُردنشین استان آذربایجان غربی در ایران است. این شهر در منطقه تاریخی مکریان در جنوب استان قرار دارد، مرکز حکوکت امرای مکری بود، این حکومت در شهر مهاباد اقدام به ضرب سکه کرد. مهاباد در میان چندین کوه واقع است و با توجه به اینکه از نظر آب و هوایی تحت تأثیر دریای مدیترانه می باشد دارای طبیعتی سرسبز با چهار فصل است.

شهرستان مهاباد در ابتدا یک آبادی کوچکی بوده است که در اواخر حکومت شاه عباس صفوی در سال 1038 قمری، بداق سلطان مکری مرکز حاکمیت خود را به مهاباد انتقال داد و در اقدامات عمرانی متعدد این شهر را آباد و توسعه بخشید.

ساوجبلاغ مکری (در لهجه مهابادی: سابلاغ) نام شهرستان مهاباد در گذشته می باشد، که در سال 1314 شمسی در زمان حکومت رضاخان به مهاباد تغییر نام داده است. در مورد واژه مهاباد معنا و تعبیرات گوناگونی بیان شده است.

در فرهنگ فارسی برهان قاطع دربارۀ واژۀ مهاباد چنین نوشتع شده است که نام اولین پیغمبری است که به عجم مبعوث شد و کتابی آورد که آن را “دساتیر” خوانند. برخی دیگر نیز معتقد هستند که مهاباد به معنای مکانی است که بزرگان و امرا آنجا را آباد کرده اند.

کشف آثار تاریخی

کشف آثار تاریخی

آثار کشف شده توسط باستان شناسان و تحقیقات مورخین حاکی از آن است که منطقه شهرستان مهاباد حداقل از سده های اول هزاره اول پیش از میلاد مسیح یکی از مناطق مسکونی ایران باستان بوده است. یکی از این آثار کتیبه ای به خط میخی منسوب به مینوآ می باشد که بین سال های 812 تا 778 قبل از میلاد سلطنت داشته است. کتیبه مذکور تا سال 1890 موجود بوده است.

 طبق آخرین آمار سرشماری نفوس مسکن در سال 95 جمعیت این شهرستان 236849 نفر است. شهرستان مهاباد به نگین آذربایجان غربی معروف است و همه ساله آمار بیشترین گردشگر در استان را به خود اختصاص می دهد.

از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به رودخانه و سد مهاباد که یکی از نزدیکترین سدها به مناطق مسکونی در جهان است، مجتمع های تجاری و بازار بزرگ تاناکورای مهاباد که تأمین‌ کنندهٔ اصلی لباس دیگر بازارها و تاناکوراها سراسر کشور محسوب می‌شود.

در ادامه مقاله با بعضی از مکانهای تفریحی و تاریخی شهرستان مهاباد آشنا خواهیم شد.

غار آبی سهولان (روستای سهولان)

اگر در فصل تابستان دوست دارید به یک مکان خنک سفر کنید من روستای سهولان را به شما پیشنهاد می کنم. در زبان کُردی “سهولان” به معنی یخبندان است. این منطقه با دارا بودن طبیعتی بکر، میوه های تابستانی و هوایی بسیار خنک و وجود دومین غار آبی ایران در سهولان، این روستا را به یکی از جاذبه های پر رونق گردش گردی در استان آذربایجان غربی تبدیل کرده است.

در این روستا صنایع دستی مانند قالی، گلیم، جوراب و جاجیم که عمدتاً با استفاده از مواد اولیه پشمی و دامی منطقه تولید می شوند از جمله محصولات سهولان است. اگر قصد دارید در تابستان به سهولان سفر کنید حتما پوشاک گرم را با خود به همراه داشته باشید؛ چرا که ممکن است تا دم غار هوای تابستانی را تجربه کنید اما به محض ورود به غار با تفاوت دمای 10 تا 15 درجه روبرو خواهید بود.

غار آبی سهولان مهاباد

دریاچه سد مهاباد

سد مهاباد یکی از نزدیک ترین سدها به مناطق مسکونی می باشد که فاصله تقریبی آن با شهرستان مهاباد حدوداً دو کیلومتر است. این سد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و توسط مهندسان یوگوسلاویایی(صربصتان، بوسنی، هرزگویین) ساخته شده است. سد مهاباد جزو ده سد پر آب کشور است و در حالت کلی مجموع حجم کل ورودی سالیانهۀ آن معاد 304339 میلیون متر مکعب است.

جاده مهاباد سردشت و پیرانشهر از کنار این دریاچه این سد واقع شده است. از نواحی دیدنی اطراف این دریاچه می توان به جزیره، قاضی آباد، سر میدان و تاقه دار اشاره کرد. این دریاچه محل مناسبی برای تفریحاتی همچون شنا و ماهیگیری می باشد. از جمله ماهی های این دریاچه می توان به ماهی کپور و سوف اشاره کرد.

دریاچه سد مهاباد

پارک ملت مهاباد

پارک ملت یا باغ مکائیل مهاباد، پارکی زیبا و دیدنی است که در پایین دست سد مهاباد واقع شده، که باشکوه ترین پارک در جنوب آذربایجان غربی محسوب می شود. این پارک دارای نور پردازی زیبا، رودخانه زیبایی که از دل این پارک می گذرد با سنگ های بزرگ وجالب داخل آب و منطقه تفریحی و گردشگری که در روبروی پارک و در دل کوه ایجاد شده، همه و همه پارک ملت مهاباد رو به مکان دیدنی تبدیل کرده است.

پارک ملت مهاباد

گور دخمه فخریکا

در شمالی شرقی مهاباد در سر راه مهاباد به میاندوآب، یک اثر سنگی از دوره مادها دیده می شود که از نظر شکل ظاهری با اصول معماری این دوره هماهنگی دارد. اطاق مقبره دارای دو ستون آزاد می باشد که پاستونها به شکل مکعب حجاری شده اند. این مقبره فاقد مدخل ورودی بوده و در ایوان دو ستون سنگی ایجاد شده که پاستونهایی شبیه گلدان وارونه می باشند.

گور دخمه فخریگاه (فقره قا)

از دیگر مکانها گردشگری و تاریخی می توان به قلات شاه، دریاچه قوبی، کتیبه برده مافوره، دخمه سنگی یوسفکند، حوضخانه رستم بیگ و سایر مکانهای دیدنی دیگر اشاره کرد.

0/5 (0 نظر)
3
2

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • یونس
  2 سال پیش

  عالی

  • soran.taak
   2 سال پیش

   ممنون دوست عزیز

محصولات و برندها

پشتیبانی واتس آپ...
نیاز به راهنمایی دارید؟
پوشاک امی (عرضه مستقیم پوشاک اروپایی)
سلام
به وبسایت امی خوش آمدید.

چطور میتونم کمکتون کنم؟